Etwinning Πρόγραμμα 2022-2023

Σχολικό έτος: 2022-3023 Ευρωπαικό πρόγραμμα E-twinning με τίτλο:”Μathematics Εverywhere”

Ιανουάριος 2023

Για το σχολικό έτος 2022-23, το σχολείο μας, σε συνεργασία με αλλά σχολεία της Ευρώπης, θα υλοποιήσει πρόγραμμα eΤwinning με κεντρικό θέμα «mathematics everywhere» – τα μαθηματικά παντού .

Σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι να εξοικειωθούν οι μαθητές με το μαθηματικό συλλογισμό και να καταστούν ικανοί να εφαρμόσουν τη μαθηματική σκέψη στην καθημερινότητά τους, ώστε να αντιμετωπίζουν με αποτελεσματικό τρόπο ζητήματα που αφορούν το φυσικό , το τεχνητό και το κοινωνικό περιβάλλον.

Αρχικά τα παιδιά γνωρισαν τα συνεργαζόμενα σχολεία  και έκαναν ένα νοερό διαδικτυακό ταξίδι sτις χώρες μέσω του προγράμματος  google earth.

Parousiasi n 1

Έφτιαξαν ζωγρφαφιές για να τις δούνε οι καινούργιοι τους φίλοι

6 n

Έφτιαξαν βίντεο για να παρουσιάσουν τον εαυτό τους και τα ονόματά τους στα παιδιά των άλλων χωρών

Students presentation

Έφτιαξαν βίντεο για να δέιξουν το σχολέιο και την τάξη τους στα παιδιά των άλλων χωρών

School Presentation

Logo & Poster Suggestion

Αφού κατασκευασαν  τις δικές τους ψηφιακές αφίσες για ποστερ και λογότυπο του έργου στη συνέχεια ψήφισαν το αγαπημένο τους έργο από αυτά που έφτιαξαν τα άλλα σχολεία

VOTINGposter voting

Δραστηριότητες Ιανουαρίου

Η έννοια της ποσότητας και του αριθμού – αναγνώριση/ διάκριση αριθμών και αντιστοίχιση αριθμού – ποσότητας

.jpg  1676766604808506

Οι μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων έφτιαξαν ψηφικά παιχνίδια με αριθμούς. Το κάθε σχολείο μπορούσε να παιζει online τα παιχνίδια που έφτιαξε το άλλο σχολείο.

canvas new board 230303 1529piccollage holiday cards

Δραστηριότητες Φεβρουαρίου

α. Γνωριμία με τα γεωμετρικά σχήματα

1

β. Αντιπαραβολή αντικείμενων του πραγματικού κόσμου με γεωμετρικά σχήματα. Δραστηριότητες στο σπίτι.

shapes everywhare Made with PosterMyWall

γ. Εισαγωγή στη μέτρηση του μήκους και της επιφάνειας.

dalls2

Παγκόσμιες Ημέρες : 7η Φεβρουαρίου-Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στι Διαδίκτυο

Ένας από τους βασικούς στόχους των προγραμμάτων etwinning, είναι υιοθετήσουν οι μαθητές συνήθειες για την ορθή χρήση του διαδικτύου και να μάθουν να  αποφεύγουν κινδύνους που μπορεί να τους βλάψουν.

e safety collage

Παρακολουθούμε το βίντεο από τις δράσεις μας , εδώ

Δραστηριότητες Μαρτίου

Μοτιβα

21QuickGrid 202347185050524

Μοτιβα στο σπιτι

ΜΟΤΙΒΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ n

Παγκόσμιες Ημέρες : 14η Μαρτίου-Παγκόσμια Ημέρα των Μαθηματικών

Γιορτάσαμε την Παγκόσμια ημέρα τvn μαθηματικών παίζοντας πολλά παιχνίδια!

maths day 1 Made with PosterMyWall

Δραστηριότητες Απριλίου

Γραφήματα

2030