Ευρωπαϊκό πρόγραμμα code week 2023-2024

Σχολικό έτος: 2023-2024 “Ευρωπαικό πρόγραμμα code week”

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον  προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό στα παιδιά, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα, βοηθάει τους μαθητές να κατανοούν τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω τους, να διευρύνουν τις γνώσεις τους για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύξουν δεξιότητες και ικανότητες υπολογιστικής σκέψεις, ώστε να ανακαλύπτουν νέες  ιδέες και να καινοτομούν.

Το σχολείο μας συμμετέχει στη συμμαχία  ‘Coding and sustainability”  και τα παιδιά πήραν μέρος σε μια σειρά από δραστηριότητες  κωδικοποίησης σε online και unplugged και μυήθηκαν  στη δημιουργία κώδικα με πολλούς τρόπους.