Ενημέρωση για τον αγιασμό την Δευτέρα 12-9-2022 και την πρώτη εβδομάδα μαθημάτων

Ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα τελεστεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 στις 08:30 στην αυλή του σχολείου. Η είσοδος όλων θα γίνει από την αυλόπορτα της Πλατείας Ελευθερίας αποκλειστικά.

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών της Α’ Δημοτικού θα προσέλθουν από τις 08:15 μαζί με τους μαθητές για τον αγιασμό και θα παραμείνουν στην αυλή για ενημέρωση από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων μετά το πέρας του αγιασμού. Στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις που είχαν δηλώσει κατά την εγγραφή των μαθητών, θα σταλεί ενημερωτικό μήνυμα, για το τμήμα στο οποίο ανήκει ο μαθητής και το όνομα του εκπαιδευτικού με τον οποίο θα κάνει μάθημα. Αν για κάποιο λόγο δεν λάβει κάποιος γονέας/κηδεμόνας της Α’ τάξης το ενημερωτικό μήνυμα, παρακαλούμε να επικοινωνήσει στέλνοντας ένα e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου (mail@16dim-koryd.att.sch.gr ) αναφέροντας τα στοιχεία του και το όνομα του μαθητή ή μαθήτριας για να του αποσταλούν οι πληροφορίες μέσα στο Σαββατοκύριακο.

Οι μαθητές των υπολοίπων τάξεων θα προσέλθουν από τις 08:15 στο σχολείο, χωρίς τους γονείς τους και θα συναντηθούν με τους δασκάλους τους σε προκαθορισμένα για κάθε τμήμα, σημεία της αυλής. Θα αποχωρήσουν μετά το πέρας του αγιασμού, περί τις 09:00, χωρίς να ανέβουν στις τάξεις. Για να αποφευχθεί ο συνωστισμός παρακαλούμε επισκεφτείτε τον παρακάτω σύνδεσμο ώστε να ενημερωθείτε για το ποιος/α δάσκαλος/δασκάλα έχει αναλάβει να διδάξει στο κάθε τμήμα την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Εκπαιδευτικοί 16ου Δ.Σ. Κορυδαλλού

Αν κάποιος γονέας/κηδεμόνας χρειάζεται γονική άδεια για την ημέρα του αγιασμού, καλό θα ήταν να το δηλώσει από πριν με ένα μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου (mail@16dim-koryd.att.sch.gr) αναφέροντας τα στοιχεία του, για να είναι έτοιμη να του αποσταλεί ηλεκτρονικά ή να την παραλάβει την Δευτέρα το πρωί. Εναλλακτικά, μπορεί να προσέλθει μετά το πέρας του αγιασμού και την αποχώρηση όλων των μαθητών, από την είσοδο επί της οδού Αγίου Γεωργίου και να επικοινωνήσει με τον διευθυντή του σχολείου.

Οι μαθητές θα παραλάβουν τα βιβλία τους την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2022, γι’ αυτό το λόγο την ημέρα του αγιασμού ΔΕΝ είναι απαραίτητο να έχουν μαζί τους την σχολική τους τσάντα.

Από την Τρίτη 13/9/2022 η προσέλευση όλων των μαθητών θα γίνεται από την είσοδο επί της πλατείας Ελευθερίας από τις 08:00 έως τις 8:15 που θα χτυπά το κουδούνι για την έναρξη των μαθημάτων.

Η έγκαιρη προσέλευση βοηθά στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και θα ολοκληρώνεται σε κάθε περίπτωση οπωσδήποτε στις 8:15 με το χτύπημα του κουδουνιού για την έναρξη της 1ης διδακτικής ώρας, όπου η είσοδος θα κλείνει.

Η αποχώρηση των μαθητών της Α’ και Β’ τάξης θα γίνεται από την έξοδο επί της Αγ. Γεωργίου, ενώ των υπολοίπων τάξεων από την έξοδο επί της Πλατείας Ελευθερίας.

Για την πρώτη εβδομάδα μαθημάτων θα ισχύσουν και τα εξής:

Την Τρίτη 13/9/2022, η Α’ τάξη θα σχολάσει στις 11:15 ενώ οι υπόλοιπες τάξεις στις 11:30.

Την μέρα αυτή, πρώτη των μαθημάτων, οι μαθητές θα πάρουν τα βιβλία τους και καλό θα είναι μέσα στις τσάντες τους να υπάρχει ένα τετράδιο και μια κασετίνα με την απαραίτητη γραφική ύλη.

Την Τετάρτη 14/9, Πέμπτη 15/9 και Παρασκευή 16/9/2029 η Α’ και Β’ τάξη θα σχολούν στις 12:25 και υπόλοιπες τάξεις στις 13:15.

Την εβδομάδα από 13/9/2022 ως και 16/9/2022 δε θα λειτουργήσει το ολοήμερο και η πρωινή ζώνη.

Τέλος, υπενθυμίζουμε πως σύμφωνα με την υπ. αρ. Δ1α/Γ.Π.οικ.50908/07-09-2022 Κ.Υ.Α. (Β΄4695), η χρήση προστατευτικής μάσκας (απλής χειρουργικής ή υφασμάτινης με κατάλληλες προδιαγραφές) είναι προαιρετική για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό καθώς και για τους επισκέπτες σε όλους τους χώρους του σχολείου.

Καλή σχολική χρονιά!

Ο Διευθυντής κι ο Σύλλογος Διδασκόντων