Αγαπητοί γονείς

Φετος όπως σας είχαμε ενημερώσει ασχοληθήκαμε με το πρόγραμμα etwinnning :”H παρέα των  ζωγράφων -Η παλέτα των χρωμάτων “.Ας θυμηθούμε μαζί  τους στόχους ,τη διαδικασία εργασίας  και τα αποτελέσματα του έργου μας !

Στόχοι του προγράμματος

Να αναγνωρίζουν και να χρησιμοποιούν υλικά με φαντασία και τεχνικές για να δημιουργήσουν πρωτότυπα έργα.
Να αναγνωρίζουν είδη γραμμών, χρώματα, να συνθέτουν μορφές και σχήματα στο περιβάλλον και στα έργα τέχνης.
Να δημιουργούν εικαστικές αναπαραστάσεις δύο και τριών διαστάσεων χρησιμοποιώντας τις εμπειρίες, γνώσεις, συναισθήματα και τη φαντασία τους ατομικά και ομαδικά.
Να ανταλλάξουν ιδέες και να συνεργαστούν.
Να αναγνωρίζουν και να ονομάζουν διαφορετικά είδη έργων και ζωγράφων.
Να χρησιμοποιούν τον προφορικό τους λόγο εμπλουτίζοντας το λεξιλόγιό τους ανάλογα.
Να παρατηρούν, να περιγράφουν και να εκφράζουν σκέψεις και απόψεις για έργα τέχνης και να αντιλαμβάνονται ότι αυτά εκτίθενται σε ειδικούς χώρους.
Να χρησιμοποιούν με ασφάλεια τις Τ.Π.Ε παράγοντας πολυτροπικά έργα.
Να επικοινωνήσουν, να αλληλεπιδράσουν, να συνεργαστούν μέσω Τ.Π.Ε. για την παραγωγή κοινού έργου.

Διαδικασία της εργασίας

Σεπτέμβριος
Γνωριμία εκπαιδευτικών, παιδιών και σχολείων.
Οκτώβριος
Ασφάλεια στο διαδίκτυο, γνωριμία με την πλατφόρμα E-twinning, επιλογή μασκότ και λογότυπου.
Νοέμβριος
Χρώματα, τελείες, γραμμές γνωρίζοντας τους Georges-Pierre Seurat, Paul Klee.
Δεκέμβριος
Σχήματα ακολουθώντας τους
Robert Delaunay,Piet Mondrian.
Ιανουάριος
Προσωπογραφία με τον Pablo Picasso.
Φεβρουάριος
Αποκριές με τον Joan Miró.
Μάρτιος
Άνοιξη παρέα με τον Vincent van Gogh,
Collage με τον Henri Matisse.
Απρίλιος
Πάσχα στη ζωγραφική με τον Εl Greco, Δομήνικο Θεοτοκόπουλο.
Μάιος
Γιορτή της μητέρας: εμπνεόμαστε από τον Gustav Klimt.
Ζωγραφίζουμε τον δικό μας πρωτότυπο πίνακα.
Αξιολόγηση του έργου από εκπαιδευτικούς, παιδιά και γονείς.
Ιούνιος
Παρουσίαση-Διάχυση του έργου.

Αποτελέσματα του έργου

Τα παιδιά  20 σχολείων από όλη την Ελλάδα απέκτησαν  εικαστικές εμπειρίες κατανοώντας σταδιακά το φαινόμενο της ζωγραφικής ως τέχνης .

Τα σχολεία χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες και κάθε ομάδα ανέλαβε τη παρουσίαση ενός ζωγράφου και των έργων του .

Η Σχεδιοθήκη του έργου κυκλοφόρησε μέσω του ταχυδρομείου  και εμπλουτίστηκε  με πίνακες και δημιουργίες των παιδιών των σχολείων μας .
Η συνεργατική μας ιστορία ολοκληρώθηκε με τη βοήθεια όλων των σχολείων.

Δυστυχώς  λόγω των τωρινών  συνθηκών δεν μπορούμε να κάνουμε την τελική  παρουσίαση για το έργο μας και την τελική έκθεση  με τα έργα και τις δημιουργίες  των παιδιών μας .Σκεφτήκαμε λοιπόν να αναρτήσουμε  ένα μικρό δείγμα από όλα όσα καναμε  αυτή τη χρονιά .
Στη διαδραστική αφίσα που ακολουθεί πατήστε στις καρδούλες και θα δείτε μερικά αντιπροσωπευτικά βίντεο με έργα των παιδιών
Επίσης θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να  συμπληρώσετε για την αξιολόγηση του έργου μας το ερωτηματολόγιο  που ακολουθεί

Σας  ευχαριστούμε  για τη συνεργασία και τη βοήθεια σας  σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος !

οι νηπιαγωγοί του σχολείου μας

4 σχόλια στο “Ολοκλήρωση του προγράμματος etwinnning :H παρέα των ζωγράφων -Η παλέτα των χρωμάτων

1. Μπράβο σας, παιδιά, κυρίες και γονείς!Ένα τόσο ωραίο πρόγραμμα τελείωσε.Χαιρόμαστε που συνεργαστήκαμε μαζί σας !Να είστε καλά!

2. Σταματούλα και εμείς χαρήκαμε που συνεργαστήκαμε ξανα μαζί σας και ελπίζουμε και σε μια επόμενη όμορφη συνεργασία όπως η φετινή !Πολλά φιλάκια σε όλα τα παιδάκια και τις κυρίες του 3ου νηπιαγωγείου Ρεθύμνου!

3. Ένα ωραίο ταξίδι ολοκληρώθηκε με την κΆΝΝΑ (13ο νηπιαγωγείο) και την κΣΤΑΜΑΤΙΑ (3ο νηπιαγωγείο) στο τιμόνι! Παιδιά , γονείς και εκπαιδευτικοί σας ευχαριστούμε!

Τα σχόλια είναι κλειστά.