Ευέλικτα καπάκια

Την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019 στην αίθουσα διαλέξεων στην Αγορά Αργύρη, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση βράβευσης των σχολείων της Αχαΐας που συμμετείχαν κατά το σχολικό έτος 2017-2018 στη δράση

‘ΤΑ ΕΥΕΛΙΚΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ’

18.690 κιλά πλαστικά καπάκια συγκέντρωσαν μετά από οργανωμένη στόχευση και μαζική προσπάθεια 22.034 μαθητές/τριες, από 180 σχολεία της Αχαΐας.

Η δράση είχε σαν στόχο την υποστήριξη των σχολείων της Ειδικής Αγωγής μέσα από την συλλογή και προώθηση για ανακύκλωση πλαστικών πωμάτων.

Το σχολείο μας συμμετείχε, όπως κάθε χρόνο, στη δράση και συγκέντρωσε 190 κιλά πλαστικών πωμάτων.

Η δράση έχει διαφανείς διαδικασίες και δένει όλο και περισσότερα σχολεία στην κοινή προσπάθεια για ένα καθαρότερο περιβάλλον με κοινωνική ευαισθησία.

Για αυτή τη συμμετοχή αποδόθηκε στο 12ο Γυμνάσιο το 3ο Βραβείο.