-Ομαλή Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Την Τρίτη, 24 Μαΐου 2022, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης του 53ου Δημοτικού σχολείου Πατρών, στο σχολείο μας στα πλαίσια υλοποίησης της δράσης <<Ομαλή Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο>>.

Τα βήματα υλοποίησης της δράσης ήταν τα ακόλουθα:

• Καλωσόρισμα των παιδιών από τον Διευθυντή του 12ου Γυμνασίου κ. Κων/νο Σπηλιωτόπουλο.

• Προβολή παρουσίασης για την λειτουργία του Γυμνασίου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.

• Ξενάγηση-περιήγηση σε όλους τους χώρους του σχολείου μας.

• Χωρισμός των μαθητών και μαθητριών σε ολιγομελείς ομάδες. Κάθε ομάδα παρακολούθησε δια ζώσης μάθημα σε κάποια τάξη της Α΄ Γυμνασίου.

Οι μικροί μας επισκέπτες ενεπλάκησαν ενεργά στο μάθημα καθώς οι καθηγητές είχαν ετοιμάσεις φύλλα εργασίας και για αυτούς.

• Κέρασμα για όλους/ες  τους μαθητές/τριες.

Στόχοι της δράσης ενδεικτικά ήταν η εξοικείωση των παιδιών του Δημοτικού με τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας του Γυμνασίου, η δημιουργία θετικών συναισθημάτων στα παιδιά ώστε να επιτευχθεί η ομαλή μετάβαση και η ανάδειξη της εκπαιδευτικής συνέχειας ανάμεσα στις βαθμίδες εκπαίδευσης.

IMG 18c4ade8970e44053fd54db8484fc4b8 V1 IMG d0e83c1aca85d5c81340f3195ae1ac95 V4