-Επίσκεψη στο Καταφύγιο Πάτρας

Την Παρασκευή, 3 Δεκεμβρίου 2021 οι μαθητές/τριες της Γ΄Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Καταφύγιο στα Υψηλά Αλώνια με την συνοδεία των καθηγητών/τριών τους.  Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και σκοπός ήταν οι μαθητές/τριες να έρθουν σε επαφή με μια σημαντική πτυχή της σύγχρονης ιστορίας της πόλεως των Πατρών. Η ξενάγηση αφορούσε στην Έκθεση αρχειακού-μουσειακού υλικού από τις περιόδους της αεροπορικής ιταλικής επίθεσης και του βομβαρδισμού της Πάτρας, το πρωί της 28ης Οκτωβρίου 1940, της Γερμανικής Κατοχής, της Αντίστασης και της απελευθέρωσης της πόλης μας, την 4η Οκτωβρίου του 1944.

Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν με τον βιωματικό τρόπο με τον οποίο διδάχθηκαν και ανακάλυψαν την Ιστορία του Καταφυγίου της πόλης στην οποία ζουν. Κάποιοι/ες μάλιστα δεν παρέλειψαν να γράψουν τις εντυπώσεις και τα συναισθήματά τους στο βιβλίο επισκεπτών.

Ακολουθεί  φωτογραφικό υλικό.