Από το ημερολόγιο μιας μαθήτριας

από τη μαθήτρια Αντωνία Ανδρέου, Τμήμα Β1

ΑΠΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ

Αγαπητό  ημερολόγιο,

Σήμερα  είχα  μία  πολύ  κουραστική  μέρα. Το  πρωί  ξύπνησα, ντύθηκα  και  έφυγα  για  το  σχολείο. Στη  διαδρομή  συνάντησα  την  Κλεοπάτρα, τη  φίλη  μου. Καθώς  μιλούσαμε, μου ζήτησε  το  τετράδιό  μου, για  να  αντιγράψει  την  άσκηση  στα  μαθηματικά. Εγώ  της  είπα  με  ήρεμο  τρόπο, ότι  θα  πρέπει  να  προσπαθήσει  μόνη  της  και  να  μην  τα  παίρνει  συνέχεια  από  εμένα. Νομίζω είχα δίκιο. Αντίθετα,  αυτή  μόλις  άκουσε  τα  λόγια  μου  πειράχτηκε, λέγοντας  μου  ότι  δεν  είμαι  πραγματική  φίλη. Εγώ  στενοχωρήθηκα… Από  εκείνη  τη  στιγμή  κατάλαβα  ότι  η  μέρα  μου  θα  ήταν  πολύ  δύσκολη. Κατά  τη  διάρκεια  του  μαθήματος  δεν  σκεφτόμουνα  τίποτα  άλλο  παρά  μόνο  πως  να  τα  ξαναβρώ  με  τη  φίλη  μου. Αφού  γύρισα  σπίτι  κλείστηκα  στο  δωμάτιο  μου  για  να  ξεκινήσω  τα  μαθήματά  μου  αλλά  δεν  μπορούσα  να  συγκεντρωθώ. Λίγο  αργότερα  έφυγα  από  το  σπίτι  και  πήγα  για  προπόνηση. Πίστευα  ότι  εκεί  θα  ηρεμούσα  για  λίγο  αλλά  το  μυαλό  μου  ήταν  συνεχώς  σε  εκείνη. Ο προπονητής   μας  τις  τελευταίες  μέρες  είναι  πολύ  απαιτητικός, γιατί  το  Σάββατο  έχουμε  αγώνα  με  την  καλύτερη  ομάδα  της  Λάρισας  και  θέλει  να  νικήσουμε. Αφού  γύρισα  σπίτι  μετά  από  μια  εξαντλητική  προπόνηση  έπρεπε  να  διαβάσω  και  τη  μικρή  μου  αδερφή. Με  κούρασε  πραγματικά… Γιατί  δεν  μπορεί  να  καταλάβει  αυτά  που  της  εξηγώ;; Εγώ ότι  της  είπα  το  είπα  για  το  καλό  της. Ελπίζω  αύριο  να  είναι  μία  καλύτερη  μέρα  και  να  τα  ξαναβρώ  με  την  Κλεοπάτρα!!

ΑΝΤΩΝΙΑ  ΑΝΔΡΕΟΥ, Β1