Επίσκεψη των μαθητών της Α’ τάξης στην Πινακοθήκη

DSC_0636

Την Πέμπτη 3/4/2014, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τμημάτων της Α΄ τάξης επισκέφθηκαν, συνοδεία των εκπαιδευτικών κ.κ. Ντουμάνη Γεωργίας, Παπαστεργίου Ειρήνης και Παπατζέλου Αθανασίας, τη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας. Η επίσκεψη αυτή αποτέλεσε μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας αναπτύσσοντας την αισθητική τους καλλιέργεια, ερεθίζοντας το πνεύμα τους και εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους.

Στον χώρο της Πινακοθήκης οι μαθητές ξεναγήθηκαν και παρατήρησαν τα έργα της μόνιμης συλλογής και ταξίδεψαν στον μαγικό κόσμο της τέχνης. Στο τέλος σε ομάδες αποτύπωσαν τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις τους στο χαρτί και με μια επιστολή τους προτείνουν στους συμμαθητές τους από τα άλλα σχολεία της πόλης μας να επισκεφθούν τη Δημοτική Πινακοθήκη.

DSC_0664-2