Επιστροφή σε Βοηθητικά Έντυπα

Οδηγίες για Φ.Α.

ΟΔΗΓΙΕΣ που αφορούν το μάθημα ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Ασφάλεια:

• Δεν κλωτσάμε τις μπάλες διότι μπορεί να τραυματίσουμε κατά λάθος τους συμμαθητές μας … ιδίως τις μπάλες του μπάσκετ που είναι πολύ βαριές. Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο όταν πρέπει να επιστρέψετε μια μπάλα που έφυγε κατά λάθος από παιδιά που αθλούνται να την κλοτσάτε δυνατά. Αυτό είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, οπότε πρέπει να επιστρέφετε τις μπάλες με τα χέρια και χαμηλά, κυλώντας τες στο έδαφος … ακόμα και τις μπάλες του βόλεϊ.
  • Ποτέ δεν κάνουμε αστεία με τα όργανα των ρίψεων (ακόντιο, σφύρα, σφαίρα, δίσκο). Κατά το μάθημα των ρίψεων πρέπει να ακολουθείτε πιστά τις οδηγίες του καθηγητή.
  • Ποτέ δεν μασάμε τσίχλα κατά την διάρκεια αθλητικών δραστηριοτήτων, διότι υπάρχει πιθανότητα πνιγμού.
  • Δεν χρησιμοποιούμε τα στρώματα και τα όργανα της ενόργανης γυμναστικής χωρίς την επίβλεψη του καθηγητή.

Οδηγίες μαθήματος:

• Φοράμε πάντα αθλητική περιβολή και αθλητικά παπούτσια κατά το μάθημα της Φυσικής Αγωγής.
  • Σεβόμαστε και προσέχουμε τα όργανα και αντικείμενα αθλητισμού (μπάλες, ρακέτες, φιλέ κλπ) για να έχουμε. Τα επιστρέφουμε στον χώρο αποθήκευσή τους 5 λεπτά πριν χτυπήσει το κουδούνι για διάλλειμα. Παραδείγματα: Δεν χτυπάμε το τραπέζι της επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πινγκ πονγκ) με την ρακέτα, δεν κλωτσάμε τις μπάλες του μπάσκετ διότι δημιουργούνται καρούμπαλα, δεν παίζουμε ποδόσφαιρο με τις μπάλες του βόλεϊ διότι καταστρέφονται.

Κανονισμοί Κλειστού Γυμναστηρίου:

• Το Κλειστό Γυμναστήριο είναι τόπος μαθήματος, γι’ αυτό δεν επιτρέπεται σε μαθητές που δεν έχουν Γυμναστική να εισέρχονται σε αυτό. Το ίδιο ισχύει και για τα εξωτερικά γήπεδα όταν βρίσκονται σε αυτά τάξεις και κάνουν μάθημα.
  • Δεν επιτρέπεται η προσέλευσης στο κλειστό γυμναστήριο με τρόφιμα και αναψυκτικά.
  • Στο κλειστό γυμναστήριο μπαίνετε μόνο αν φοράτε αθλητικά παπούτσια (μαλακό πάτο).
  • Δεν επιτρέπεται να εισέρχεστε στο κλειστό γυμναστήριο έχοντας στο στόμα σας τσίχλα-μαστίχα.

Γενικές Οδηγίες:

• Είναι καλό να μην τρώτε το δεκατιανό γεύμα (κολατσιό) σας στο διάλειμμα πριν το μάθημα της γυμναστικής, αλλά μετά από αυτήν.