Αρχική » Νέα » Δωρεά υλικού

Δωρεά υλικού

Ο Υπεύθυνος ΠΛΗΝΕΤ Β/θμιας Ιωαννίνων δωρίζει 12 LTSP clients σε όποια μονάδα Β/θμιας ή Α/θμιας του Ν. Ιωαννίνων τους χρειάζεται περισσότερο, είτε για πρώτο είτε για δεύτερο εργαστήριο. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους είναι:

• Μοντέλο Rangee C800R
  • Intel N2807 1,58GHz DualCore
  • 2GB DDR3 RAM
  • 3x USB 2.0
  • 1x USB 3.0
  • DVI-D / DVI-I
  • Audio-In / Audio-Out
  • RJ/45 – Gigabit LAN
  • 35 x 155 x 120 mm (WxHxD) 0.6kg

Είναι καλύτεροι από Pentium 4 και από Raspberry Pi 3, αλλά χειρότεροι από τους παλιούς dual core που κυκλοφορούν στα σχολεία και από Raspberry Pi 4. “Σηκώνουν” Libreoffice, Firefox, gcompris κλπ, και οριακά δείχνουν και youtube.

Δεν διαθέτουν σκληρό δίσκο (αν και έχουν υποδοχή msata) οπότε μπορούν να λειτουργήσουν μόνο ως LTSP clients. Το σχολείο θα πρέπει να διαθέτει ήδη, ή να προτίθεται να προμηθευτεί, LTSP server, switch, οθόνες και πληκτρολόγια (να ρωτήσουμε και τη σχολική επιτροπή αν μπορεί να βοηθήσει). Εάν οι υπάρχουσες οθόνες είναι VGA, τότε θα χρειαστούν και μετατροπείς DVI-σε-VGA με κόστος κάτω από 1€.

Αν κάποιο σχολείο τα χρειάζεται, να στείλει email στον ΥΠΛΗΝΕΤ όπου να αναφέρει το πού θα τα χρησιμοποιήσει (π.χ. δεύτερο εργαστήριο) καθώς και την υπάρχουσα κατάσταση.

Οι αιτήσεις θα αξιολογηθούν και το σχολείο με την μεγαλύτερη ανάγκη θα τα πάρει με πρωτόκολλο παράδοσης/παραλαβής.