Αρχική » Προδιαγραφές Η/Υ

Προδιαγραφές Η/Υ

Για αγορά νέου υλικού για σχολεία, προτείνονται οι παρακάτω προδιαγραφές. Σε μερικές περιπτώσεις περιλαμβάνεται και σύνδεσμος σε συγκεκριμένα προϊόντα και καταστήματα, όπου εννοείται ότι θα πρέπει να θεωρηθεί ως ενδεικτικός.

1. Προδιαγραφές εξυπηρετητή (server)

• Επεξεργαστής: core i5 ή ισοδύναμος, με σκορ τουλάχιστον 5000 στο passmark και υποστήριξη hardware virtualization VT-x.
  • Μνήμη RAM: 8 GB.
  • Σκληρός δίσκος: 1 TB, εκτός αν είναι SSD όπου μπορεί να είναι και μικρότερος.
  • Κάρτα δικτύου: gigabit.
  • Άλλα χαρακτηριστικά: οδηγός DVD-RW, ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και κάρτα ήχου.
  • Παρελκόμενα: USB ποντίκι και πληκτρολόγιο Microsoft με ελληνικούς χαρακτήρες, κάμερα, μικρόφωνο.

Παράδειγμα έτοιμου συστήματος (δεν περιλαμβάνει τα παρελκόμενα).

2. Προδιαγραφές σταθμών εργασίας (clients)

Είτε πρόκειται για απλούς υπολογιστές αίθουσας, είτε για σταθμούς εργασίας του εργαστηρίου Πληροφορικής, προτείνεται η παρακάτω σύνθεση:

• Επεξεργαστής: core i3 ή ισοδύναμος, με σκορ τουλάχιστον 3000 στο passmark και υποστήριξη hardware virtualization VT-x.
  • Μνήμη RAM: 4 GB.
  • Σκληρός δίσκος: 128 GB SSD.
  • Κάρτα δικτύου: gigabit.
  • Παρελκόμενα: USB ποντίκι και πληκτρολόγιο Microsoft με ελληνικούς χαρακτήρες.

Παράδειγμα έτοιμου συστήματος (δεν περιλαμβάνει τα παρελκόμενα, ενώ μπορεί να ζητηθεί αλλαγή με μικρότερο SSD δίσκο).

2.1. Προδιαγραφές σταθμών εργασίας εργαστηρίου Ubuntu/LTSP

Στην ειδική περίπτωση που το σχολικό εργαστήριο Πληροφορικής δουλεύει μόνο με λειτουργικό σύστημα Ubuntu/LTSP, από τις παραπάνω προδιαγραφές μπορεί να παραλειφθεί ο σκληρός δίσκος και ο οδηγός DVD, μειώνοντας έτσι το κόστος κατά 50-100 ευρώ.

3. Προδιαγραφές οθονών

• Τουλάχιστον 19 ιντσών, με ενσωματωμένα ηχεία.
  • Η οθόνη του server προτείνεται να έχει την ίδια ανάλυση με τις οθόνες των μαθητών, γιατί βολεύει κατά την εκπομπή της οθόνης του καθηγητή.

Παράδειγμα οθόνης.

4. Κατανεμητής (switch)

Εάν χρειάζεται αγορά switch, προτείνεται συγκεκριμένα το παρακάτω, που έχει πολύ καλή τιμή ανάλογα με τα χαρακτηριστικά που προσφέρει:

5. Αναβάθμιση DDR-1 RAM

Ειδικά και μόνο στην περίπτωση παλιών υπολογιστών που δέχονται μνήμη RAM τύπου DDR-1 (συνήθως Pentium 4 δεκαετίας), προτείνεται να αναβαθμιστεί η μνήμη τους στο 1 GB, αγοράζοντας μερικά νέα modules και μοιράζοντας κατάλληλα τα υπάρχοντα: