Αρχική » Νέα » Ανάγκες υπολογιστικού εξοπλισμού 2017

Ανάγκες υπολογιστικού εξοπλισμού 2017

Το παρόν άρθρο αφορά μόνο τις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Ιωαννιτών, οι οποίες αφού διαβάσουν το παρόν άρθρο, παρακαλούνται να συμπληρώσουν τη φόρμα καταγραφής αναγκών σε υπολογιστικό εξοπλισμό.

Στην προηγούμενη μεγάλη αναβάθμιση εξοπλισμού, αντικαταστάθηκαν τα εργαστήρια που είχαν Pentium 3. Το σκεπτικό του επόμενου διαγωνισμού προμηθειών, όταν αυτός δρομολογηθεί, θα είναι να αναβαθμιστούν όλοι οι μονοπύρηνοι υπολογιστές (Pentium 4 ή παλιότεροι) και οι παλιές οθόνες CRT, από το πρώτο εργαστήριο κάθε σχολείου και από τους υπολογιστές Διευθυντή / Γραμματείας. Δεν θα αντικατασταθούν υπολογιστές αιθουσών ή δεύτερων εργαστηρίων. Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνήστε με τον Υπεύθυνο ΚΕΠΛΗΝΕΤ στο 2651001241.

Πώς ξεχωρίζουμε εάν ένας υπολογιστής είναι μονοπύρηνος και άρα υποψήφιος για αντικατάσταση:

• Εάν έχετε Windows, πατήστε Ctrl+Shift+Esc. Θα εμφανιστεί η Διαχείριση εργασιών των Windows. Πηγαίνετε στην καρτέλα Επιδόσεις και κάτω από το Ιστορικό χρήσης CPU μετρήστε πόσα κουτιά CPU (“καρδιογραφήματα”) εμφανίζονται. Εάν εμφανίζεται 1 είναι μονοπύρηνος και χρήζει αντικατάστασης (παράδειγμα εικόνας), εάν εμφανίζονται 2 ή περισσότεροι είναι πολυπύρηνος και δεν χρήζει αντικατάστασης (παράδειγμα εικόνας).
    Υποσημείωση: ειδικά οι Pentium 4 στα πάνω από 3 GHz εμφανίζουν 2 κουτιά (hyperthreading) ενώ είναι μονοπύρηνοι, δηλώστε τους για αντικατάσταση.
  • Εάν έχετε Ubuntu, είτε ανοίξτε ένα τερματικό είτε από τον Επόπτη κάντε δεξί κλικ → Εκτέλεση → Άνοιγμα κονσόλας → Διαχειριστή, τοπικά, και εκτελέστε grep -c processor /proc/cpuinfo. Θα σας εμφανίσει τον αριθμό των πυρήνων.
  • Εάν ο υπολογιστής δεν ανοίγει, κοιτάμε να βρούμε αυτοκόλλητο. Εάν γράφει Pentium 3 ή 4, ή έχει λειτουργικό 2000/XP, χρήζει αντικατάστασης. Εάν γράφει Dual Core ή έχει λειτουργικό Vista/7/8/10, δεν χρήζει αντικατάστασης.

Φόρμα καταγραφής αναγκών σε υπολογιστικό εξοπλισμό.