Ανακοινώθηκαν σήμερα 4/12/2018  οι τοποθετήσεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών (γ΄φάση) από τη Δ/νση Π.Ε.Έβρου.

Με τις τελευταίες προσλήψεις,30/11/2018 από το Υπουργείο Παιδείας καλύφθηκαν όλα τα λειτουργικά κενά εκπαιδευτικών γενικής παιδείας και Ειδικής Αγωγής  καθώς και  των μαθημάτων  ειδικοτήτων εκτός του μαθήματος των Εικαστικών.

Στα σχολεία αυτά το μάθημα των Εικαστικών διδάσκεται από δασκάλους γενικής παιδείας για συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου και όχι από εκπαιδευτικούς Εικαστικών.

Ζητάμε από τον υπουργό Παιδείας να προσλάβει τους εκπαιδευτικούς που απαιτούνται  για τα εικαστικά και οι πλεονάζουσες ώρες των δασκάλων να διατεθούν σε μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας, που τόσο  έχουν ανάγκη όλα τα σχολεία.

Παραμένει ένα (1) κενό ΖΕΠ  στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξ/πολης, επειδή η αναπληρώτρια εκπαιδευτικός παραιτήθηκε της πρόσληψής της.

Για τις τοποθετήσεις δείτε τον πίνακα:04_12_2018_Τοποθετήσεις αναπληρωτών