Οι αλλαγές για το νέο Γενικό Λύκειο

Αλλάζουν όλα στο λύκειο από τον Σεπτέμβριο του 2013, καθώς το υπουργείο Παιδείας καταθέτει στη Βουλή σχέδιο νόμου  και έχει τον φιλόδοξο στόχο να εφαρμοστεί στην Α΄ τάξη της νέας σχολικής χρονιάς. Μειώνονται τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και οι κατευθύνσεις σπουδών, αποσυνδέεται το απολυτήριο του λυκείου από τις Πανελλαδικές, ενισχύεται η εξειδίκευση στη Γ’ λυκείου και ιδρύεται Εθνικός Οργανισμός Εξετάσεων που θα ελέγχει τα πάντα γύρω από τις εισαγωγικές εξετάσεις των υποψηφίων για τα ΑΕΙ-ΤΕΙ(Από τις πληροφορίες μας οι ώρες διδασκαλίας των μαθηματικών σε κάθε τάξη παραμένουν ως έχουν).Μόλις το σχέδιο νόμου κατατεθεί επίσημα στην Βουλή θα επανέλθουμε δημοσιεύοντας ολόκληρο το Σ.Ν.  καθώς και με σχόλια και προτάσεις για τα μαθηματικά βελτιωτικού χαρακτήρα.

Πατήστε πάνω στη φωτογραφία και διαβάστε το δημοσίευμα του «Εθνους της Κυριακής»: