Αρχική » Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Εγγραφή και δημιουργία λογαριασμού στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)

Οι μαθητές με την εγγραφή τους στο ΠΣΔ αποκτούν:

α. όνομα χρήστη (username) της μορφής a123456 που δημιουργείται αυτόματα

β. κωδικό πρόσβασης (password) που δηλώνεται κατά την εγγραφή

γ. ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (email) της μορφής a123456@sch.gr

Οι μαθητές πρέπει να ελέγχουν συχνά το email τους για νέα μηνύματα, στη διεύθυνση https://webmail.sch.gr με τους κωδικούς τους στο ΠΣΔ (username και password). Αν οι μαθητές δεν θυμούνται τους κωδικούς τους στο ΠΣΔ, δεν κάνουν νέα εγγραφή αλλά επικοινωνούν με το σχολείο.

Δείτε: Οδηγίες σύνδεσης μαθητών στο μαθητικό email του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

Η Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (ΕξΑΕ) διακρίνεται σε Σύγχρονη και σε Ασύγχρονη.

• Σύγχρονη ΕξΑΕ είναι η απευθείας διδασκαλία και μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από εκπαιδευτικό, μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας, σε μαθητές, σπουδαστές και φοιτητές που παρακολουθούν ζωντανά μέσω υπολογιστή, κινητού ή tablet. Στην πλατφόρμα μπορεί κανείς να συνδεθεί και διαδικτυακά και τηλεφωνικά.

Στη Σύγχρονη ΕξΑΕ κάθε εκπαιδευτικός έχει την εικονική του τάξη στη σύγχρονη πλατφόρμα Webex. Οι σύνδεσμοι των εικονικών τάξεων των εκπαιδευτικών και το πρόγραμμα διδασκαλίας δεν κοινοποιούνται στο διαδίκτυο για λόγους ασφαλείας. Ανάλογα με το πρόγραμμα διδασκαλίας, οι μαθητές συνδέονται στο κάθε μάθημα με τον σύνδεσμο της αντίστοιχης εικονικής τάξης, μέσω λογισμικού πλοήγησης (browser) και όχι μέσω εφαρμογής (συστήνεται να μην εγκαταστήσουν εφαρμογή). Κατά τη σύνδεσή τους οι μαθητές εισάγουν το ονοματεπώνυμο και το email τους.

Δείτε: Οδηγίες σύνδεσης μαθητών σε εικονική τάξη στο Webex

• Ασύγχρονη ΕξΑΕ είναι η διδασκαλία κατά την οποία ο/η μαθητής/τρια συνεργάζεται με τον εκπαιδευτικό σε διαφορετικό χρόνο από τη διαδικασία παράδοσης του μαθήματος ή δημιουργίας υλικού από τον εκπαιδευτικό, έχοντας πρόσβαση σε μαθησιακό υλικό και χρονοδιάγραμμα μελέτης μέσω διαδικτύου (σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες ή πλατφόρμες που παρέχει το Υπουργείο).

Στην Ασύγχρονη ΕξΑΕ ο κάθε εκπαιδευτικός επιλέγει μια ασύγχρονη πλατφόρμα του ΥΠΑΙΘ, την e-class (η-τάξη, https://eclass.sch.gr) ή την e-me (https://e-me.edu.gr), και σε αυτήν αναρτά εκπαιδευτικό υλικό για τους μαθητές. Ο εκπαιδευτικός και οι μαθητές θα πρέπει να έχουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Η πλατφόρμα που θα επιλέξει ο εκπαιδευτικός θα έχει έναν σύνδεσμο. Οι μαθητές έχουν πρόσβαση στην πλατφόρμα του εκπαιδευτικού μέσω του συνδέσμου, κάνοντας χρήση των κωδικών του μαθητικού λογαριασμού τους στο ΠΣΔ. Τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές, εφόσον επιθυμούν, έχουν τη δυνατότητα να επισκέπτονται και να αξιοποιούν την πλατφόρμα οποιαδήποτε στιγμή πέραν των προτεινόμενων ωρών αλληλεπίδρασης.

Προτείνονται για την e-class:

Προτείνονται για την e-me:

Ασφαλές Διαδίκτυο (διαφημιστικό σποτ SaferInternet4Kids)

Ιούνιος 2024

29/6/69: Σταυρώνεται από τους Ρωμαίους στη Ρώμη ο Απόστολος Πέτρος