Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο: Βραδιά του Ερευνητή 2023

Πολυτεχνείο, Κτήριο Αβέρωφ, στις 29 Σεπτεμβρίου 2023
από τις 5 το απόγευμα έως αργά το βράδυ

Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο συνδέεται και φέτος, για δέκατη συνεχή χρονιά, με τη μεγάλη Ευρωπαϊκή Γιορτή της Έρευνας European Researchers Night και καλεί μαθητές και εκπαιδευτικούς στη Βραδιά του Ερευνητή 2023 που διοργανώνει

Για μία μόνο βραδιά φέτος, θα παρουσιάσουμε το ερευνητικό έργο του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, των Πανεπιστημίων και Ερευνητικών Κέντρων της Αττικής στο κοινό και ειδικά στα σχολεία και τους μαθητές. Φέτος η Βραδιά έχει ως γενικό θέμα το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή, το νερό, την οικολογία και τις «πράσινες» πόλεις.

Ελάτε να γνωρίσετε από κοντά τους ερευνητές μας, να παίξετε και να εντυπωσιαστείτε με πρωτότυπα πειράματα, ρομπότ, νανοϋλικά, drones, τρισδιάστατες απεικονίσεις, μηχανικές προσομοιώσεις κ.α. Στόχος μας είναι η εξοικείωση και ο προσανατολισμός των νέων, κυρίως μαθητών, προς την έρευνα και την επιστήμη.
Οι φετινές μας δράσεις περιλαμβάνουν επίσης:

• Παρουσίαση πειραμάτων από ομάδες μαθητών (συμπλήρωση Δελτίου Ερευνητικής Συμμετοχής Μαθητικών Ομάδων στο www.ntua.gr/ntuaren)
  • Δράση «Ερευνητές στα Σχολεία», όπου ακαδημαϊκοί και ερευνητές θα παρουσιάσουν σε σχολεία τα ερευνητικά τους επιτεύγματα
  • Δράση «Chat Lab» με online σύνδεση και συνομιλία των ερευνητών με τους μαθητές
  • Καλλιτεχνικά δρώμενα από την Ομάδα Κρουστών και τη Χορωδία του ΕΜΠ και του Αθηναϊκού Θιάσου Σκιών
  • Το επιτυχημένο Κυνήγι Θησαυρού που επιστρέφει και φέτος με πολλές εκπλήξεις και δώρα

Όπως κάθε χρόνο, θα διεξαχθούν και οι Διαγωνισμοί της Βραδιάς για τα παιδιά:

• Διαγωνισμός Ζωγραφικής για μαθητές των Δημοτικών με θέμα «Από το Πολυτεχνείο της εξέγερσης του ΄73 στο Πολυτεχνείο της Γνώσης και της Καινοτομίας 50 χρόνια μετά»
  • Διαγωνισμός Αφίσας για μαθητές Γυμνασίων-Λυκείων με θέμα «Εφαρμόζοντας την καινοτομία για μία αξιοβίωτη πόλη»
  • Διαγωνισμός Φωτογραφίας με θέμα «Η καινοτομία στην αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής» #ntuaren

Οι φόρμες συμμετοχής Διαγωνισμών θα υποβληθούν στην ιστοσελίδα της Βραδιάς του Ερευνητή του ΕΜΠ www.ntua.gr/ntuaren
Για να μη χάσετε τίποτα από τις δράσεις μας, οργανώνουμε και ξεναγήσεις σχολείων στον αντίστοιχο σύνδεσμο: www.ntua.gr/ntuaren
Ελάτε να ταξιδέψουμε μαζί στον συναρπαστικό κόσμο της έρευνας και της επιστήμης!
Ελάτε να γνωρίσετε από κοντά τους ερευνητές και τα επιτεύγματά τους, να παίξετε και να συνομιλήσετε μαζί τους, καθώς και να απολαύσετε πλήθος πρωτότυπων δράσεων. Σας περιμένουμε!

Είσοδος ελεύθερη για όλους!

Η επιστημονικά υπεύθυνη της Βραδιάς του Ερευνητή στο ΕΜΠ,

Ομότιμη Καθηγήτρια ΕΜΠ Αντωνία Μοροπούλου

Κατηγορίες: ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ, ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.