Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας Ελλάδα 2015 – Βράβευση του Σχολείου μας – Concours de la Francophonie Grèce 2015

στις από το 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

francophonie_620-330_72dpi

Στο φετινό Εθνικό Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας με θέμα

« Πρόσκληση σε Ταξίδι » Πρόσκληση στην Ελλάδα!

αποφάσισαν να λάβουν μέρος 14 μαθητές και μαθήτριες της Στ΄ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού με την εκπαιδευτικό των γαλλικών και Αλεξάνδρα Δρακοπούλου.

Η δημιουργία τους επιλέχθηκε από την Κριτική Επιτροπή ως μία από τις 25 καλύτερες και βραβεύθηκε!

Την Τετάρτη 11 Μαρτίου 2015 οι  μαθητές και μαθήτριες με την κα Δρακοπούλου συμμετείχαν στην τελετή απονομής των βραβείων που έλαβε χώρα στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος. Οι μαθητές και η εκπαιδευτικός έλαβαν δώρα και αποδεικτικά βράβευσης και η γραπτή παραγωγή τους προβλήθηκε σε μεγάλη οθόνη. Επιπλέον, κάθε μαθητής έλαβε από ένα μετάλλιο ενώ όλοι έλαβαν μέρος σε δύο «καλλιτεχνικά» εργαστήρια: Στο πρώτο έμαθαν να κατασκευάζουν μικρά γλυκά με σοκολάτα και μπανάνα ενώ στο δεύτερο τραγούδησαν και χόρεψαν με συνοδεία αφρικάνικων ρυθμών.

Όλοι διασκέδασαν πολύ! Αξέχαστη εμπειρία!

Εύχομαι πάντα επιτυχίες στους μαθητές μας !

Η εκπαιδευτικός των γαλλικών

Αλεξάνδρα Δρακοπούλου

Cette année, le Concours National de la Francophonie a eu comme sujet «Invitation au voyage» Invitation en Grèce ! 14 élèves (garçons et filles) en 6ème de la 6ème école primaire de Korydallos  avec leur professeur de français Mme Alexandra Drakopoulou ont décidé d’y participer. Leur production a été sélectionnée par le Jury parmi les 25 meilleures et elle a été primée ! Le mercredi 11 mars 2015, les 14 élèves et leur professeur de français ont participé à la cérémonie de remise des prix qui s’est déroulée à l’Institut français de Grèce. Les élèves et l’enseignante ont reçu des cadeaux et des prix et leur production écrite a été projetée sur grand écran. De plus, chaque élève a reçu une médaille et ils ont tous participé à deux ateliers «artistiques»: Au premier atelier, ils ont appris à faire des «bonbons» glacés banane-chocolat et à l’autre, ils ont chanté et dansé sous des rythmes africains.

Tout le groupe a beaucoup amusé ! Une expérience inoubliable !

Je ne souhaite que des succès à nos élèves !

Le professeur de français

Alexandra Drakopoulou

………………………………………………………………………………………………………………………………….

ATTESTATION

Le Service de coopération éducative de l’Ambassade de France en Grèce – Institut français de Grèce atteste que Madame Alexandra DRAKOPOULOU, professeur de français à la 6e école primaire de Korydallos a participé avec 14 élèves de la classe de 6e au Concours national de la Francophonie 2015 et a été primée dans la catégorie « Primaires ».

Madame DRAKOPOULOU et ses élèves lauréats du concours, sont invités à participer à la cérémonie de remise des prix de la Francophonie qui se déroulera à l’Institut français de Grèce, le mercredi 11 mars 2015 de 09h00 à 13h00.

Fait à Athènes, le 3 mars 2015 ************************************************************************************

ΒΕΒΑΙΩΣΗ

Το Τµήµα εκπαιδευτικής συνεργασίας της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα – Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος βεβαιώνει ότι η κυρία Αλεξάνδρα ∆ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, καθηγήτρια γαλλικών στο 6ο ∆ηµοτικό Σχολείο Κορυδαλλού συµµετείχε µε 14 µαθητές της 6ης τάξης στον Εθνικό ∆ιαγωνισµό Γαλλοφωνίας 2015 και βραβεύθηκε στην κατηγορία «∆ηµοτικό».

Η κυρία ∆ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ και οι µαθητές, νικητές του ∆ιαγωνισµού, προσκλήθηκαν για να συµµετάσχουν στην τελετή απονοµής των βραβείων που θα διεξαχθεί στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, την Τετάρτη 11 Μαρτίου 2015 από τις 09.00 πµ µέχρι τις 13.00 µµ.

Συντάχθηκε στην Αθήνα, στις 3 Μαρτίου 2015

Φωτογραφίες από την ημέρα βράβευσης

Photos de la journée festive de remise des prix

DANCE AFRICAINE 1DES CHOCOBANANESMEDAILLE