16/12/2021 Πρόσκληση σε ημερίδα με θέμα «Καινοτομίες στο Νηπιαγωγείο».

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60, Αζναουρίδου Φωτεινή, Ευθυμιοπούλου Αγαπούλα, Μέλλιου Κυριακή, Μιχαηλίδου Βασιλική, Φώτη Παρασκευή και Μαρία Σαλαγιάννη, προσκαλούν τις/τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων ευθύνης τους σε ημερίδα με θέμα «Καινοτομίες στο Νηπιαγωγείο».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2021 και ώρες 8.30-13.30 διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Cisco Webex στον σύνδεσμο https://minedu-primary.webex.com/meet/mellioukyr με κεντρικές εισηγήτριες τις:

• Αστέρη Θεοδώρα, Σύμβουλος Α΄, Δρ. Ειδικής Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας Συντονίστρια της Επιστημονικής Μονάδας Ειδικής και Συμπεριληπτικής Εκπαίδευσης, Προϊσταμένη Τμήματος Α΄: Εκπαιδευτική Καινοτομία και Ενταξιακή Εκπαίδευση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ)
  • Πεντέρη Ευθυμία, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης

Το αναλυτικό πρόγραμμα της ημερίδας παρουσιάζεται στην επόμενη ενότητα.

Για τη διευκόλυνση της συζήτησης και την όσο το δυνατό αποτελεσματικότερη ανταπόκριση στις επιμορφωτικές σας ανάγκες, έχει δημιουργηθεί φόρμα ερωτημάτων για τις κεντρικές εισηγήτριες, την οποία μπορείτε να συμπληρώσετε στον ακόλουθο σύνδεσμο https://forms.gle/jL5tweNNER95FTQ49 μέχρι την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2021.

Τα τμήματα των σχολείων του συνημμένου Πίνακα Αποδεκτών δε θα λειτουργήσουν κατά την ημέρα διεξαγωγής της ημερίδας. Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών των Σχολείων του συνημμένου πίνακα είναι υποχρεωτική (Π.Δ. 79/2017, παρ. 1, του άρθρου 17).

Παρακαλούνται οι Προϊσταμένες/οι των σχολείων:

• Να ενημερώσουν έγκαιρα τις/τους εκπαιδευτικούς των σχολείων τους.
  • Να ενημερώσουν έγκαιρα γονείς και μαθητές/τριες ότι δε θα προσέλθουν στο σχολείο τη συγκεκριμένη ημέρα.

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

8.30 – 8.45 Σύνδεση – Εγγραφή
8.45 – 9.00 Χαιρετισμοί

Νίκος Καμήλος, Οργανωτικός Συντονιστής 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

Παναγιώτης Πεφάνης, Οργανωτικός Συντονιστής 6ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

Κυριακή Μέλλιου (εκ μέρους των ΣΕΕ ΠΕ60)

9.00 – 10.00 «Προκλήσεις και προοπτικές για την ενσωμάτωση της αγγλικής γλώσσας στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου»

Ευθυμία Πεντέρη

10.00 – 11.00 «Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων στο Νηπιαγωγείο: Ευρήματα και Προσδοκίες ως προς τη Μετασχηματίζουσα Μάθηση και την Επαγγελματική Ταυτότητα»

Θεοδώρα (Ντορέττα) Αστέρη

11.00 – 11.45 Ερωτήσεις – Συζήτηση
11.45 – 12.00 Διάλειμμα
12.00 – 12.15 «Η πρακτική μάθηση στο νηπιαγωγείο»

Φωτεινή Αζναουρίδου

12.15 – 12.30 «Εργαστήρια Δεξιοτήτων: Αξιολόγηση μαθητή μαθήτριας μέσω του Ατομικού Φακέλου Επιτευγμάτων (portfolio)»

Βασιλική Μιχαηλίδου

12.30 – 12.45 «Διδακτικές και μαθησιακές στρατηγικές καλλιέργειες δεξιοτήτων: Οι ρουτίνες σκέψης»

Κυριακή Μέλλιου

12.45 – 13.00 «Μεθοδολογικές και πρακτικές προσεγγίσεις της εκπαίδευσης ST(R)E(A)M και της Ρομποτικής στο Νηπιαγωγείο»

Παρασκευή Φώτη

13.00-13.15 «Η συνεργασία των εκπαιδευτικών»

Αγαπούλα Ευθυμιοπούλου

13.15 – 13.30 Συμπεράσματα – Λήξη
Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις, Νηπιαγωγών. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.