ΓΙΝΕ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΣΟΒΑΡΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ

Το σχολείο μας φέτος συμμετέχει στο πρόγραμμα ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ ΕΥΧΗΣ.

Εδώ και 24 χρόνια το πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής αποτελεί μέρος του Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος. Για ακόμη μία χρονιά, με τη διαχρονική συμβολή σας, ετοιμαζόμαστε να «ταξιδέψουμε» και πάλι σε ολόκληρη την Ελλάδα για να φωτίσουμε τις ζωές των παιδιών ευχής!

Με κεντρικό μήνυμα «Είσαι το αστέρι μου», το Αστέρι της Ευχής καλεί τους μαθητές σε όλη την Ελλάδα να αποκτήσουν το δικό τους χάρτινο αστέρι, με μία δωρεά των 2€ συνεισφέροντας στην εκπλήρωση ευχών. Με αυτόν τον τρόπο, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί γίνεστε κι εσείς ένα αστέρι για ένα παιδί με σοβαρή ασθένεια.

Εάν θέλετε να επιδράσετε επιπλέον στις ζωές των παιδιών μας, μπορείτε να επιστρέψετε στον οργανισμό τις δικές σας ευχές για τα παιδιά ευχής, γράφοντάς τες στο αστέρι. Η αλληλεπίδραση αυτή εγκαινιάστηκε πέρυσι για πρώτη φορά και αποδείχθηκε ιδιαίτερα ευεργετική για την ψυχολογία των παιδιών μας!

Αρ. Πρωτοκόλλου Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων
Φ.2.1/ΜΓ/64830/102883/Δ7 και Φ.14/98076/ΦΔ/100120/Δ1

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ ΕΥΧΗΣ

Το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) εκπληρώνει ευχές παιδιών 3 – 18 ετών που νοσούν από σοβαρές ασθένειες. Το Αστέρι της Ευχής, εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιείται σε όλα τα σχολεία με την άδεια του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Φ.2.1/ΜΓ/64830/102883/Δ7 & Φ.14/98076/ΦΔ/100120/Δ1) κλείνει φέτος τα 24 του χρόνια και έχει δώσει δύναμη σε εκατοντάδες παιδιά με σοβαρές ασθένειες. 24 ολόκληρα χρόνια, μαθητές από όλα τα σχολεία της χώρας προσφέρουν για την ίαση παιδικών ψυχών.

2 scaled 400x400

Χριστίνα είσαι το αστέρι μας!

Ένα βράδυ, καθώς η Χριστίνα έμπαινε με τη μαμά της στο αυτοκίνητο, είδαν ένα αστέρι να πέφτει:

«Χριστινάκι, θέλω να κάνεις μια ευχή. Το είδες το αστέρι;», τη ρώτησε η μαμά της.

«Ναι, μαμά, το είδα το αστέρι!», απάντησε η Χριστίνα.

«Λένε ότι πρέπει να κάνουμε μια ευχή», είπε η μαμά της.

«Εύχομαι να γίνω καλά και μια μέρα να έχω εδώ τη δική μου παιδική χαρά», απάντησε σταθερά η Χριστίνα.

1 scaled 400x400

Αυτό το αστέρι ήταν… προφητικό!

Η μαμά Πέννυ, συγκινημένη και εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη της, μας εξομολογήθηκε ότι δεν ήταν μόνο η χαρά που πήρε η μικρή μας ηρωίδα από την απόκτηση της παιδικής χαράς. Ήταν όλη η εμπειρία που έζησε ακόμα και κατά τη διάρκεια της παραμονής της στο νοσοκομείο. Παρά τον πόνο και την ταλαιπωρία, έβρισκε πάντα δύναμη για να οργανώσει με τις νεράιδές της την ευχή της και ανυπομονούσε!
Έτσι, φέτος τα Χριστούγεννα, η Χριστίνα θα παίζει ανέμελη στη δική της παιδική χαρά.

Οι πολύτιμοι γιατροί της ανέλαβαν τις θεραπείες της και εμείς της προσφέραμε ό,τι είχε ανάγκη η ψυχή της για να επιστρέψει στην παιδικότητα. Όσο για εκείνο το προφητικό αστέρι στο οποίο εκμυστηρεύτηκε την πιο βαθιά της επιθυμία…να είστε ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ, γιατί

η ευχή της Χριστίνας μας εκπληρώθηκε με τη συμβολή των μαθητών και εκπαιδευτικών που έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής τη σχολική χρονιά 2021-2022

Ας ευχηθούμε κι εμείς να βοηθήσουμε φέτος ένα παιδί σαν την Χριστίνα να εκπληρώσει την ευχή του.

Τα αστέρια της ευχής μπορείτε να τα ζητάτε από τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων μέχρι να εξαντληθούν.

wishstar 2018 makeawish 1asteria 03 600x600w

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ:ΣΧΕΔΙΑ ΔΡΑΣΗΣ

Την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 το σχολείο μας συμμετείχε στην επιμορφωτική συνάντηση παρουσίασης ενδεικτικών σχεδίων δράσεων του Συλλογικού Προγραμματισμού.
Η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Αρετή Μποταΐτη (ΣΕΕ ΠΕ60) διοργάνωσε την διαδικτυακή επιμόρφωση και το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε με την εισήγηση της κ. Κοντογιάννη .

Το σχέδιο δράσης που παρουσιάσαμε ήταν :ΑΝΟΙΧΤΑ ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ -ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ.

2 11 10 02 05 570299c27978176bd1188ffb86d9b8153d4ed267b775bfb7064fba4789902d81 64a7aa5ed080c163