Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας. Παράλληλα προσφέρει  την ευκαιρία στα παιδιά του Νηπιαγωγείου να διερευνήσουν τον τρόπο πλοήγησης αλλά και την υιοθέτηση αποδεκτών τρόπων συμπεριφοράς στο διαδίκτυο. Για μια ακόμη χρονιά το Νηπιαγωγείο μας δηλώνει την υποστήριξή του στον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 και υλοποιεί ανάλογες δραστηριότητες .

Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν σχετικά βίντεο που αντλήσαμε από εδώ

Και δημιούργησαν τις δικές τους αφίσες!

Ευχαριστούμε πολύ τον πατέρα του Παναγιώτη που δώρισε στο σχολείο μας το παρακάτω παραμύθι, το οποίο διαβάσαμε, επεξεργαστήκαμε και μας βοήθησε να ενημερωθούμε για τους κινδύνους του διαδικτύου.

Φυσικά για όλα αυτά λάβαμε και Διάκριση!!!

Στο παρακάτω βίντεο, που μας προώθησε ο ίδιος γονέας  μας, μπορείτε να παρακολουθήσετε την διαδικτυακή εκδήλωση της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τίτλο «Βάζουμε όρια στη χρήση του διαδικτύου – Επενδύουμε σε ένα ασφαλές μέλλον για τα παιδιά μας» και να ενημερωθείτε σχετικά.

Συμμετοχή στο Πρόγραμμα “Μake a Wish”

Για μια ακόμη χρονιά το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στο  εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρείας «Make-A-Wish» (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) με τίτλο: «Αστέρι της ευχής».

Η συγκέντρωση των χρημάτων θα γίνει έως και την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου. Η συμμετοχή των παιδιών είναι προαιρετική. Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ:

Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικές από τις δράσεις των παιδιών του 1ου και 2ου τμήματος:

«Πρόσκληση σε Διαδικτυακή Ενημερωτική Συνάντηση»

Σας διαβιβάζουμε  πρόσκληση σε Διαδικτυακή Ενημερωτική Συνάντηση και εθελοντική αιμοδοσία, που διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου στις 16:00 μ.μ. με θέμα:

«Ο κοινωνικός ρόλος του σχολείου: Εκπαιδεύουμε για τη ζωή, χαρίζουμε ζωή