Φύτευση

Γκαζανι, Πετούνια,

βασιλικός, έρωτας,

Δημορφοθηκη ….

Αυτά είναι μερικά από τα λουλούδια που φυτέψανε τα παιδιά σε ζαρτινιερες  στην αυλή του σχολείου μας. Παρατηρήσανε τα μέρη του κάθε φυτού, ανοίξανε και αερίσανε τις ρίζες  κάθε λουλουδιού για να τις φυτέψουν με προσοχή στο χώμα.

– Κύρια,να το κόψω το λουλούδι; ρώτησε κάποιο παιδάκι. Αναρωτηθήκαμε αν θα συνέχιζε να είναι ζωντανό και ανθισμένο αν το κόβαμε και αποφασίσαμε ότι ήταν καλύτερα να τα σεβαστούμε και να το αφήσουμε να μεγαλώνει και να ανθίζει!

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΑΝΟΙΞΗ!

φύτευση 1 φύτευση 2

Πειθαρχία και Όρια

ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΙ

ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑΣ

Της κας Φαντσιουδη Ζωής,

Κοινωνικής λειτουργού

του σχολείου μας.

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Κοινωνική Λειτουργος 16

Προκειμένου να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας οι μικροί μας μαθητές, πραγματοποιήθηκε από την Κοινωνική Λειτουργό του Νηπιαγωγείου μας, παρέμβαση προώθησής της! Στη συγκεκριμένη δράση τα παιδιά  εργαστήκαν  ανά ζεύγη, μικρές ή  και μεγαλύτερες ομάδες! Ξεκινήσαμε διαβάζοντας την ιστορία της Γιολάντα Τσορώνη-Γεωργιάδη, ” Η σκάλα της αγάπης”, συζητήσαμε για την αξία της συνεργασίας και τον ρόλο της Συνεχίστε την ανάγνωση →

Αυτή η συλλογή περιέχει 16 φωτογραφίες.

5ο Εργαστήριο Συνεργασίας

5ο Εργαστήριο

Αρχικά τα παιδιά εξοικειώθηκαν  με το τί είναι το παιχνίδι ταγκραμ.

Έπειτα παίξαμε στη σάλα του νηπιαγωγείου μας

όλοι μαζί  το κουίζ της πλατφόρμας  E twinning

σχετικά με τα ομαδικά παιχνίδια.

Στη συνέχεια διαδυδικτυακά χωριστήκαμε σε ομάδες και μαζί

με άλλα σχολεία και κλήθηκαμε  να συνθέσουμε ένα παζλ ταγκραμ !

Σκοπός ήταν  η βελτίωση του ομαδικού πνεύματος

και της συνεργασίας μέσα και έξω από το σχολείο!

Παρακάτω θα δείτε την σχετική με τις δράσεις παρουσίαση:

Ταγκραμ

4ο Εργαστήριο

Σε αυτό το εργαστήριο σχοληθήκαμε με τις ικανότητες επικοινωνίας!

Εργαστήκαμε σε ομάδες με παιδιά άλλων νηπιαγωγείων και η αποτολή του δικού μας νηπιαγωγείου ήταν να γίνουμε μεταφραστές και να αποκωδικοποιήσουμε τα μηνύματα των “εξωγήινων”  φίλων μας.

Τα παιδιά βλέποντας τα βίντεο που μας στείλανε οι διαδικτυακοί φίλοι μας, δημιουργήσανε  αντίστοιχα βίντεο- μετάφρασης και τα ανεβάσαμε σε ένα συνεργατικό εργαλείο. Μέσα από αυτές τις δραστηριότητες εκτός από την επικοινωνία και τη συνεργασία, τα παιδιά έρχονται σε επαφή με ψηφιακά εργαλεία και αρχίζουν να μαθαίνουν ότι οι υπολογιστές μας βοηθούν στη μάθηση και δεν είναι μόνο για παιχνίδι.

Αναγνώριση της μοναδικότητας

Παγκόσμια ημέρα ευαισθητοποίησης

για τον αυτισμό  – 2 Απριλίου

Για την ενίσχυση  της αποδοχής του διαφορετικού, της ενίσχυσης της αυτοεκτίμησης και την αναγνώριση της μοναδικότητας των παιδιών  πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες δραστηριότητες.

Αρχικά, προβάλλαμε στο YouTube το παραμύθι «Εγώ, ο απίθανος» και κάναμε μια συζήτηση σχετικά με αυτό.     https://www.youtube.com/watch?v=wMxQUnshUGQ&t=4s

Στη συνέχεια, το κάθε παιδί ζωγράφισε ότι του άρεσε από την ιστορία.

Αμέσως μετά, τραγουδήσαμε το τραγούδι «Εγώ είμαι εγώ»

Επίσης, ζητήσαμε από κάθε παιδί να πάρει ένα πορτρέτο και αφού κοιταχτεί στον καθρέφτη, να ζωγραφίσει τον εαυτό του μέσα σε αυτό. Έπειτα, μαζέψαμε τα πορτρέτα και τα δείξαμε στα παιδιά με τη σειρά, ρωτώντας ποιον πιστεύουν ότι απεικονίζει. Παράλληλα, τα κολλούσαμε σε ένα χαρτόνι και ρωτούσαμε το κάθε παιδί τι μπορεί να κάνει τώρα και τι θα ήθελε να μάθει να κάνει στο μέλλον. Κλείνοντας  εστιάσαμε στο ότι ο καθένας από εμάς είναι μοναδικός και ικανός να κάνει πολλά πράγματα στο παρόν και ότι στο μέλλον μπορούμε να βρούμε έναν τρόπο να πετύχουμε όσα επιθυμούμε!

Πορτρέτα

2 Απριλίου

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Συζητήσαμε σχετικά με τις νέες πληροφορίες

που  είδαμε & ακούσαμε στο  παρακάτω εκπαιδευτικό βίντεο

Φιλοτεχνήσαμε τους δικούς μας σελιδοδείκτες,

πολλοί  από τους οποίους  ήταν εμπνευσμένοι

από την παρατήρηση των  πινάκων

του Ολλανδού ζωγράφου Μοντριάν.Σελιδοδείκτες

Στη συνέχεια σε συνεργασία με το τμήμα ένταξης, προσπαθήσαμε να  δημιουργήσουμε το δικό μας ακουστικό  παραμύθι. Πρώτα βάλαμε σε σειρά  εικόνες  και λέξεις, ώστε να φτιάξουμε μια πιθανή πλοκή,  έπειτα χωριστήκαμε σε ομάδες οι οποίες κλήθηκαν να αλληλεπιδράσουν ώστε  να  παρουσιάσουν το δικό τους “κομμάτι” της ιστορίας,   στους υπόλοιπους φίλους μας. Τέλος   ηχογραφήσαμε την κάθε αφήγηση  χωριστά!

κολαζ 2 Απριλιου

Τα κομμάτια των ιστοριών ανά ομάδα τα ενώσαμε

και το αποτέλεσμα της συνολικής  ιστορίας μας, θα το ακούσετε

σκανάρωντας  τον παρακάτω QR κωδικό με το  κινητό σας. Καλή σας ακρόαση!

2ρη Ηχογράφηση. Απρίλιος 2024
Η ενότητα αυτή έκλεισε ευχάριστα και διαφορετικά με την πραγματοποίηση

πικ νικ στην αυλή του σχολείου μας,

στο οποίο οι μικροί μας μαθητές παρουσίασαν το αγαπημένο τους βιβλίο στους φίλους τους!!!

IMG 20240412 193724