Ενημέρωση για την πλήρη λειτουργία του αναβαθμισμένου ολοήμερου προγράμματος από Δευτέρα 10/10/2022

Σας ενημερώνουμε πως ύστερα από την πλήρη στελέχωση του σχολείου μας με εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, από την Δευτέρα 10/10/2022 το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργήσει πλήρως μέχρι και τις 15:50 ή τις 17:30για όσους έχουν με δήλωσή τους έχουν επιλέξει την συμμετοχή των παιδιών τους στο διευρυμένο πρόγραμμα ολοήμερου, όπως και η πρωινή ζώνη.

Η ώρα προσέλευσης των μαθητών της πρωινής ζώνης είναι από 07:00 έως και 07:15 από την είσοδο επί της οδού Αγίου Γεωργίου που είναι και η έξοδος του ΜΕΤΡΟ.

Λόγω της λειτουργίας του νέου αυτού αναβαθμισμένου προγράμματος του ολοήμερου στο σχολείο μας, σας ενημερώνουμε επίσης, πως σύμφωνα με την Αρ. Πρωτ. 106012/Δ1/01-09-2022 απόφαση του ΥΠΑΙΘ το ωρολόγιο πρόγραμμα του ολοήμερου στο εξής και ως το τέλος της σχολικής χρονιάς διαμορφώνεται ως ακολούθως:

1η Ζώνη: Μεσημβρινό γεύμα – Διατροφική Αγωγή
1η ώρα 13.20-14.00 40΄ Γεύμα – Διατροφική Αγωγή
2η Ζώνη: Μελέτη – Δραστηριότητες
2η ώρα 14.10-14.55 45΄ Μελέτη – Δραστηριότητες
3η ώρα 15.05-15.50 45΄ Μελέτη – Δραστηριότητες
3η Ζώνη: Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι
4η ώρα 15.55-16.40 45΄ Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι
5η ώρα 16.45-17.30 45΄ Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι

Κατά το σχόλασμα από το ολοήμερο πρόγραμμα, παρακαλούμε να βρίσκεστε έγκαιρα στο χώρο του σχολείου για την παραλαβή των μαθητών. Κάθε γονέας/κηδεμόνας θα παραλαμβάνει μόνο το δικό του παιδί, σύμφωνα με όσα έχετε δηλώσει στην αίτηση εγγραφής στο ολοήμερο που υποβάλατε στο σχολείο. Υπενθυμίζουμε ότι η αποχώρηση από το ολοήμερο σύμφωνα με την παραπάνω απόφaση του ΥΠΑΙΘ γίνεται είτε στις 14:55, είτε στις 15:50, είτε στις 17:30 από την έξοδο της οδού Αγίου Γεωργίου, πάλι σύμφωνα με ότι δηλώσατε κατά την εγγραφή των μαθητών στο ολοήμερο. Ακόμα, επειδή έχει παρατηρηθεί πως οι μαθητές ξεχνάνε κάποια από τα πράγματά τους ή τα ρούχα τους στο σχολείο, γι’ αυτό τον λόγο καλό θα είναι να ελέγχετε αν το παιδί σας έχει πάρει μαζί του όλα τα πράγματά του (παγούρι, φαγητοδοχείο, μπουφάν κλπ.) όταν σχολάει.

Σχετικά με το μεσημβρινό γεύμα σας υπενθυμίζουμε τα εξής:

• οι μαθητές που θα παραμένουν στο ολοήμερο πρόγραμμα, θα πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητό που να μπορεί να καταναλωθεί μόνο κρύο καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να το ζεσταίνει κάποιος.
  • Φροντίστε να είναι γραμμένο οπωσδήποτε το όνομα και το τμήμα του μαθητή έξω από το φαγητοδοχείο αλλά και στα επιμέρους πράγματα (χυμός, γιαούρτι) και έξω από το τσαντάκι μεταφοράς του φαγητού. Αυτά είναι απαραίτητα γιατί στο ψυγείο μπαίνει μόνο το φαγητό και όχι το σακίδιο για λόγους υγιεινής και οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί σίτισης θα πρέπει να γνωρίζουν σε ποιο παιδί αντιστοιχεί το κάθε φαγητοδοχείο.
  • Τα μικρογεύματα που θέλετε να καταναλώσει το παιδί στο διάλειμμα να είναι στην τσάντα του παιδιού και όχι στο σακίδιο του ολοήμερου. Καλό είναι όταν ετοιμάζετε την τσάντα να εξηγείτε στο παιδί το τι πρέπει να φάει στο διάλειμμα και τι στο ολοήμερο (ειδικότερα για τα μικρότερα παιδιά αυτό είναι απολύτως απαραίτητο).
  • Κάθε πρωί, μετά την προσέλευσή του, ο μαθητής θα πηγαίνει το φαγητό στην κουζίνα, στο ισόγειο του σχολείου και θα το τοποθετεί στα ψυγεία (τα μεγάλα παιδιά γνωρίζουν τη διαδικασία, τα παιδιά της Α’ τάξης θα τα καθοδηγήσουν οι εκπαιδευτικοί που θα υπάρχουν για αυτό το σκοπό στο ισόγειο του σχολείου). Επίσης καλό θα είναι τα παιδιά να έχουν μαζί τους χαρτομάντηλα, υγρά ή μη, καθώς και αντισηπτικό χεριών.
  • Θα ήταν σκόπιμο, για λόγους υγείας, να συμβουλέψετε τα παιδιά (ιδίως των μικρών τάξεων) να μην μοιράζονται με συμμαθητές τους το φαγητό και τα ατομικά τους αντικείμενα (κουτάλι, πιρούνι, παγούρι).