Σας ενημερώνουμε πως λόγω της λήξης της σύμβασης της εργαζόμενης γενικών καθηκόντων του δήμου, για το επόμενο διάστημα η είσοδος από την οδό Αγ, Γεωργίου δεν θα λειτουργεί πλέον για τους μαθητές.

Έτσι, αρχής γενομένης από την Τετάρτη 16/3/2022, η είσοδος όλων των μαθητών το πρωί θα γίνεται από την καγκελόπορτα επί της Πλατείας Ελευθερίας σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:

για τμήματα των Α’, Β’ και Γ’ τάξεων, από τις 8:00 έως τις 8:10

για τμήματα των Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων, από τις 8:10 έως τις 8:20

Παρακαλούμε να είστε συνεπείς με το παραπάνω ωράριο προσέλευσης καθημερινά για να μην δημιουργείται συνωστισμός στην είσοδο, ειδικά όταν πρόκειται για τις ημέρες ελέγχου των self-test. Επίσης, σε περίπτωση που κάποιος μαθητής καθυστερήσει να προσέλθει κατά την έναρξη των μαθημάτων, η είσοδός του στο σχολείο θα είναι δυνατή μόνο στο διάλειμμα, δηλ. στο διάστημα 09:45 -10:00 και μόνο. Σε περίπτωση που για οποιονδήποτε άλλο λόγο θέλετε να εισέλθετε στο χώρο του σχολείου, θα πρέπει να υπάρχει προηγούμενη συνεννόηση με την διεύθυνση στο τηλέφωνο του σχολείου.

Επίδοση βαθμολογίας β’ τριμήνου

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. : Φ.7/25616/Δ1/8-3-2022 απόφαση του γενικού γραμματέα Α’ βάθμιας και Β’ βάθμιας εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής, «Ρυθμίσεις βαθμολογίας Β’ τριμήνου στα Δημοτικά Σχολεία, για το σχολικό έτος 2021-2022» και σε συνέχεια της με αρ. πρωτ. Φ7/151476/Δ1/23-11-2021 (Β΄ 5439) Υ.Α και σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παρ. 6 του άρθρου 2 του ΠΔ 79/2017 (Α΄ 109), σχετικά με τη βαθμολογία του Β’ τριμήνου του σχολικού έτους 2021-22 των μαθητών των δημοτικών σχολείων, οι βαθμολογίες θα δοθούν σε κλειστούς φακέλους.

Γι’ αυτό τον λόγο, την Τετάρτη 16/3/2022 οι μαθητές θα παραλάβουν από τους δασκάλους τους ένα κλειστό φάκελο με την βαθμολογία τους για το Β’ τρίμηνο. Θα παρακαλούσαμε του γονείς/κηδεμόνες, όταν οι μαθητές επιστρέψουν στο σπίτι μετά το σχολείο να τον αναζητήσουν στην τσάντα του παιδιού.

Εισαγωγή μαθητών στα Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. για το σχολικό έτος 2022-23

Στο παρακάτω έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας μπορείτε να δείτε όλες τις πληροφορίες που αφορά την εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πειραματικά και Πρότυπα Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2022-2023.

Σε ότι αφορά την διαδικασία παρακαλούμε να ανατρέξετε στα οριζόμενα από το έγγραφο καθώς και στα τηλέφωνα επικοινωνίας που αναφέρονται σε αυτό και μόνο.