Ενημέρωση για την λειτουργία του ολοήμερου

Σας ενημερώνουμε πως ύστερα από την πλήρη στελέχωση του σχολείου μας με εκπαιδευτικούς, από αύριο Τρίτη 5/10/2021 το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργήσει πλήρως μέχρι και τις 16:00, όπως και η πρωινή ζώνη.

Η ώρα προσέλευσης των μαθητών της πρωινής ζώνης είναι από 07:00 έως και 07:15 από την είσοδο επί της οδού Αγίου Γεωργίου που είναι και η έξοδος του ΜΕΤΡΟ.

Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν φαγητό σε σκεύος (πυρίμαχο ή inox με ανάλογο καπάκι) που να μπορεί να ζεσταθεί στο φούρνο κλειστό (δηλ. το καπάκι να μπορεί να μπει στο φούρνο). Φροντίστε να είναι γραμμένο οπωσδήποτε το όνομα και το τμήμα του μαθητή έξω από το φαγητοδοχείο και έξω από το τσαντάκι μεταφοράς του φαγητού. Κάθε πρωί, μετά την προσέλευσή του, ο μαθητής θα πηγαίνει το φαγητό στην κουζίνα, στο ισόγειο του σχολείου και θα το τοποθετεί στα ψυγεία (τα μεγάλα παιδιά γνωρίζουν τη διαδικασία, τα παιδιά της πρώτης θα τα καθοδηγήσουν οι εκπαιδευτικοί που θα υπάρχουν για αυτό το σκοπό στο ισόγειο του σχολείου). Την ώρα του φαγητού, η εργαζόμενη γενικών καθηκόντων του σχολείου, κα. Δήμητρα, θα ζεσταίνει και θα σερβίρει το φαγητό των μαθητών στην τραπεζαρία.

Για την Τετάρτη 6/10/2021 και μόνο, λόγω άδειας της κ. Δήμητρας, θα παρακαλούσαμε οι μαθητές να έχουν φαγητό που να μπορεί να καταναλωθεί κρύο.

Θα ήταν σκόπιμο, για λόγους υγείας, να συμβουλέψετε τα παιδιά (ιδίως των μικρών τάξεων) να μην μοιράζονται με συμμαθητές τους το φαγητό και τα ατομικά τους αντικείμενα (κουτάλι, πιρούνι, παγούρι).

Κατά το σχόλασμα από το ολοήμερο πρόγραμμα, παρακαλούμε να βρίσκεστε έγκαιρα στο χώρο του σχολείου για την παραλαβή των μαθητών. Κάθε γονέας/κηδεμόνας θα παραλαμβάνει μόνο το δικό του παιδί, σύμφωνα με όσα έχετε δηλώσει στην αίτηση εγγραφής στο ολοήμερο που υποβάλατε στο σχολείο. Υπενθυμίζουμε ότι η αποχώρηση από το ολοήμερο γίνεται είτε στις 15:00 είτε στις 16:00 από την έξοδο της οδού Αγίου Γεωργίου, σύμφωνα με ότι δηλώσατε κατά την εγγραφή των μαθητών στο ολοήμερο.