Ανακοίνωση για την διδασκαλία της Δεύτερης Ξένης Γλώσσας

Κορυδαλλός, 17/4/2019

Ανακοίνωση για την διδασκαλία της Δεύτερης Ξένης Γλώσσας

Σας ενημερώνουμε ότι σχετικά με τη διδασκαλία της δεύτερης ξένης γλώσσας ισχύουν τα παρακάτω σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Φ52/60314/Δ1/16-4-19/ΥΠΠΕΘ):

• Οι μαθητές της Δ΄τάξης που θα φοιτήσουν το σχολικό έτος 2019 – 2020 στην Ε΄τάξη, θα επιλέξουν Γαλλικά ή Γερμανικά, με δήλωση που θα υποβάλουν στο σχολείο οι γονείς/κηδεμόνες τους από 6/5/2019 μέχρι 7/6/2019.
  • Οι μαθητές της Ε΄τάξης που θα φοιτήσουν το σχολικό έτος 2019 – 2020 στην Στ΄ τάξη, θα διδαχθούν τη δεύτερη ξένη γλώσσα που ήδη διδάσκονται (δεν επιτρέπεται αλλαγή).
  • Οι μαθητές που φοιτούν στη Στ΄τάξη και το σχολικό έτος 2019 – 2020 θα πάνε στο γυμνάσιο, θα συνεχίσουν να διδάσκονται τη δεύτερη ξένη γλώσσα που έκαναν στο δημοτικό, όμως:

Κατ’ εξαίρεση, όποιοι/ες έχουν λόγους να επιλέξουν στο Γυμνάσιο διαφορετική 2η ξένη γλώσσα από αυτή που διδάχτηκαν στο Δημοτικό, δύνανται να υποβάλουν αιτιολογημένη γραπτή αίτηση μέχρι την 7η Ιουνίου 2019, στο δημοτικό σχολείο, η οποία θα διαβιβασθεί στο αρμόδιο Γυμνάσιο το οποίο και θα την εξετάσει.

Η εγκύκλιος επίσης δίνει τη δυνατότητα να επιλεγεί ως δεύτερη ξένη γλώσσα στο γυμνάσιο και η Ιταλική, ωστόσο στην περιοχή του Πειραιά μόνο το 1ο Γυμνάσιο Κερατσινίου και η Ιωνίδειος έχουν τη δυνατότητα αυτή, σύμφωνα με ενημέρωση που είχαμε από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά.

Παρακαλούμε να τηρηθούν οι παραπάνω προθεσμίες, γιατί μετά τη λήξη τους κανένα αίτημα ή αλλαγή δεν θα γίνεται δεκτό.