Σημαντική Ανακοίνωση

Κορυδαλλός, 4/3/2019

Ανακοίνωση

Λόγω των έργων για το μετρό και των πρόσφατων κυκλοφοριακών ρυθμίσεων που έγιναν στην περιοχή ευθύνης του σχολείου, κρίνουμε σκόπιμο να προτείνουμε στους γονείς τα εξής:

Α) Στους γονείς των οποίων τα παιδιά έρχονται στο σχολείο και αποχωρούν μόνα τους από αυτό:

1. Να εντοπίσουν και να υποδείξουν στα παιδιά – εάν αυτό απαιτείται – μια εναλλακτική ασφαλή διαδρομή σε σχέση με αυτή που ως τώρα ακολουθούσαν για την προσέλευση και αποχώρηση από το σχολείο.
  2. Καλό είναι να κάνει το παιδί τη διαδρομή αυτή με κάποιον ενήλικα, ο οποίος θα υποδείξει στο παιδί τα επικίνδυνα σημεία που πρέπει να προσέχει.
  3. Να ενημερώσουν τα παιδιά ότι πλέον πρέπει να ξεκινούν νωρίτερα για το σχολείο, συνυπολογίζοντας και τον παραπάνω χρόνο που πιθανώς απαιτείται για τη διαδρομή.

Β) Σε όλους τους γονείς:

Να δείξουν υπομονή ιδίως κατά την αποχώρηση των παιδιών στο σχόλασμα, ειδικότερα εκείνοι των οποίων τα παιδιά σχολάνε από την έξοδο της πλατείας, αφού ο ωφέλιμος χώρος στην έξοδο της Πλατείας Ελευθερίας περιορίστηκε και ως εκ τούτου θα υπάρχει συνωστισμός.