Παλιά Επαγγέλματα στην Ελλάδα (εργασία των μαθητών/ τριών της Ε΄τάξης)

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης (2011-2012) του 16ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού παρουσιάζουν την εργασία τους για τα Παλιά Επαγγέλματα στην Ελλάδα.

Α΄ Μέρος:

Παλιά Επαγγέλματα στην Ελλάδα ( Α΄ Μέρος )

Β΄Μέρος :

Παλιά Επαγγέλματα στην Ελλάδα ( Β΄Μέρος )

Δωρεάν εκδηλώσεις στην Εθνική Βιβλιοθήκη

ΕΘΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

«ΣΥΝ+ΔΕΣΜΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗΣ»

«Η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος  ανοίγει την αγκαλιά της στα παιδιά και στους νέους»

«Η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος ανοίγει την αγκαλιά της στα παιδιά και στους νέους» – 1ος Κύκλος, «Παραμύθια και Λαογραφία» – «Παρασκευή απόγευμα στην Εθνική Βιβλιοθήκη»
Η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, συνεχίζοντας την πολιτιστική της
δράση, θέλοντας να δημιουργήσει δεσμούς πολιτισμού και τέχνης
προγραμματίζει και φέτος μια σειρά εκδηλώσεων.
Αρωγός σε αυτή την προσπάθεια είναι η εθελοντική συμμετοχή των
ανθρώπων των Γραμμάτων και των Τεχνών καθώς και των Πολιτιστικών
φορέων της χώρας.

Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2012, στις 6 μ.μ.
Η παραμυθού Σάσα Βούλγαρη θα παρουσιάσει παλιά θρυλούμενα και
παραδόσεις από την Ελλάδα, αντάμα με αποσπάσματα κειμένων των Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, Γεώργιου Βιζυηνού, Ανδρέα Καρκαβίτσα και μνήμες της αφηγήτριας.
«Σαν να τα έζησα…», πρόγραμμα αφήγησης, σχεδιασμένο ειδικά για την
Εθνική Βιβλιοθήκη. Μαρτυρίες, παραλογές, θρύλοι, τοπικές ιστορίες, παραδόσεις και λογοτεχνικά κείμενα μας ταξιδεύουν με τρόπο μαγικό σε εποχές της ελληνικής γης, όπου τα πράγματα στη ζωή και στην καθημερινότητα ήταν ριζικά διαφορετικά. Η αφήγηση γίνεται ένα μαγικό όχημα αυτογνωσίας για τον τόπο που ζούμε και για έναν τρόπο
ζωής αδιανόητο για τα σημερινά δεδομένα…
Κατάλληλο για ηλικίες από 11 έως… 111 χρονών!
με διάρκεια 1 ώρα περίπου.

Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012, στις 6 μ.μ.
Ο Σύλλογος καλλιτεχνών «κατ-ART-ι» θα παρουσιάσει την μουσική αφήγηση παραμυθιού «Ο κύκλος της κλωστής» με την Τσουκνάκη Μαρία, αφηγήτρια – εικαστικό και τον Πασχαλίδη Άλκη, μουσικό, εμψυχωτή.
«Ο κύκλος της κλωστής» διαπραγματεύεται την τέχνη της ύφανσης μέσα από τα παραμύθια. Από την πρώτη ύλη στην κλωστή και από την κλωστή στο πανί, τα παιδιά θα παρακολουθήσουν και θα βιώσουν το συναρπαστικό ταξίδι μιας κλωστής. Την μουσική αφήγηση των παραμυθιών θα ακολουθήσει θεατρικό παιχνίδι με σκοινιά και κλωστές που μπερδεύονται και ξεμπερδεύονται φτιάχνοντας έναν πελώριο ιστό.
Μια μουσικοπαραμυθένια παράσταση, για παιδιά από 4 ως 104 ετών,
με διάρκεια 1 1/2 ώρα περίπου.

Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012, 6.μ.μ.
Το Εικαστικό Θέατρο Κούκλας «Πράσσειν Άλογα» παρουσιάζει την
παράσταση: «Ο Ζαχαροζυμωμένος». Βασισμένο στο παραδοσιακό παραμύθι της Μάνης: «Η Ταρώ κι ο Ζαχαροζυμωμένος» σε απόδοση της Αθηνάς Μπίνιου. Μια παράσταση με κούκλες και μία ηθοποιό για παιδιά και ενήλικες, πέρα από όσα ξέρετε για το κουκλοθέατρο! Ηθοποιός, ανθρώπινης διάστασης κούκλα, κούκλα Muppet σε συνδυασμό με μέλη ανθρώπινου σώματος, γαντόκουκλες, μικρές κούκλες άμεσης κίνησης, δισδιάστατες
φιγούρες και μηχανικά παιχνίδια, δαχτυλόκουκλες, σ’ έναν χορό μεταξύ σώματος, σκηνικού και κούκλας, γεννάν την παραμυθένια ατμόσφαιρα. Ένα μαγικό ταξίδι σ’ ένα εικαστικό, μουσικό, ποιητικό παραμύθι με παιδική φρεσκάδα, χιούμορ και ευαισθησία.
Σκηνοθεσία, σκηνογραφία, performance: Εμμανουέλα Καποκάκη.
Μουσική: Κώστας Μπεβεράτος.
Η παράσταση θα γίνει παρουσία της συγγραφέως κ. Μπίνιου. Μετά το τέλος
της παράστασης θα ακολουθήσει συζήτηση γύρω από το παραμύθι και το
κουκλοθέατρο.
Κατάλληλο για όλες τις ηλικίες, με διάρκεια 1 ώρα περίπου.

Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2012 στις 6 μ.μ.
Η Μαρίζα Κωχ παρουσιάζει την μουσική παράσταση «Το πάπλωμα με τα
χρυσά κουδούνια» στο πλαίσιο των Χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων.
Η Μαρίζα Κωχ μαζί με δεξιοτέχνες μουσικούς παραδοσιακών οργάνων
καλούν τα παιδιά να ανακαλύψουν όλοι μαζί τα αγαπημένα τους παραδοσιακά τραγούδια, που είναι κρυμμένα στους ήχους των κουδουνιών ενός πολύτιμου παπλώματος. Σε αυτό έχουν κρύψει οι μουσικοί του περασμένου αιώνα τα πιο γνωστά παραδοσιακά παιχνιδοτράγουδα. Η εκδήλωση γίνεται σε συνεργασία με την μη-κερδοσκοπική εταιρεία «Κέντρο Βιωματικής Μουσικής, Κίνησης και Λόγου ΜΑΡΙΖΑ ΚΩΧ». Η αγαπημένη μουσική παράσταση «Το Πάπλωμα με τα Χρυσά Κουδούνια» δημιουργήθηκε για να γνωρίσουν τα παιδιά την ελληνική μουσική παράδοση μέσω της βιωματικής προσέγγισης.
Κατάλληλο για όλες τις ηλικίες, με διάρκεια 1 ½ ώρα περίπου.

Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2012, στις 6 μ.μ.
Χριστουγεννιάτικη γιορτή με το «Μουσικό Σχολείο Αλίμου»
Το σχολείο θα συμμετέχει στο πρόγραμμα της χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης, με παραδοσιακά κάλαντα και χριστουγεννιάτικα τραγούδια από την Ορχήστρα Εγχόρδων, την Φιλαρμονική και την Χορωδία Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής των μαθητών του σχολείου.
Κατάλληλο για όλες τις ηλικίες, με διάρκεια 1 ½ ώρα περίπου

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
Κατά την διάρκεια των εκδηλώσεων, θα πραγματοποιηθεί έκθεση βιβλίων λαϊκών παραμυθιών από το αρχείο της Εθνικής Βιβλιοθήκης, στις προθήκες του Κεντρικού Αναγνωστηρίου.

Ημ/νία & Ώρα Από 26/10/2012 έως 21/12/2012, 18:00
Χώρος Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος
Περιοχή Αθήνα
Διεύθυνση Πανεπιστημίου 52
Τηλέφωνο 210 3637938
Οργάνωση Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος
Web Site www.nlg.gr
Συμπληρωματικές
πληροφορίες
Η είσοδος είναι δωρεάν σε όλες τις εκδηλώσεις. Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΚΡΑΤΗΣΗ ΘΕΣΕΩΝ στο τηλ: 210 3637938 Ώρες επικοινωνίας: 12-2 μ.μ.