Nέα εγκύκλιος μαζί με το Πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ και τη σχετική ΚΥΑ

Επισημαίνονται οι σημαντικότερες αλλαγές που υπάρχουν στο πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ και στην ΚΥΑ.

1. Ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) γίνεται μία φορά την εβδομάδα, κάθε Κυριακή και την κάρτα μαθητή (ή/και) την κάρτα εκπαιδευτικού φέρουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί στη Σχολική μονάδα την Δευτέρα το πρωί.   Οι Διευθυντές/τριες Προϊστάμενοι/νες Σχολικών μονάδων συμπληρώνουν τη σχετική φόρμα με τον αριθμό των μαθητών και εκπαιδευτικών που έχουν κάνει self test μέχρι την Τρίτη 10:00.
  2. Οι μαθητές ή οι εκπαιδευτικοί που έχουν διαγνωστεί θετικοί απομακρύνονται από τη Σχολική μονάδα για δέκα (10)  ημέρες. Επιστρέφουν στη σχολική μονάδα μετά από 10 ημέρες οπωσδήποτε μετα την παρέλευση τριών ημερών από την υποχώρηση των συμπτωμάτων.
  3. Οι μαθητές και εκπαιδευτικοί που χαρακτηρίζονται στενές επαφές κρούσματος απομακρύνονται από τη σχολική μονάδα για δέκα (10) ημέρες και επιστρέφουν στη σχολική μονάδα την ενδέκατη ημέρα με self test. Ημέρα μηδέν (0) θεωρείται η ημέρα που ήρθαν σε επαφή με το κρούσμα.
  4. Για την αναστολή λειτουργίας ολόκληρης της σχολικής μονάδας δεν αρκεί μόνο η καταγραφή τεσσάρων (4) και πλέον  κρουσμάτων αλλά   η διερεύνηση και κατά το δυνατόν τεκμηρίωση του ενδεχομένου ενδοσχολικής μετάδοσης και διασποράς, μετά από ουσιαστική εκτίμηση κινδύνου και αξιολόγηση των τοπικών επιδημιολογικών και ιολογικών δεδομένων.