Πανελλαδική ενέργεια ενάντια στην Ενδοσχολική Βία 2021 από «Το Χαμόγελο του Παιδιού»

«Το Χαμόγελο του Παιδιού» εν όψει της 6ης Μαρτίου Σχολικής Ημέρας Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό πραγματοποιεί για 8η συνεχή χρονιά μια σειρά δράσεων και εκδηλώσεων για την ευαισθητοποίηση του κοινού. Η σημαντικότερη δράση είναι η ίδια η φωνή των παιδιών και τα μηνύματα τους ενάντια σε αυτό το φαινόμενο. Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει και  φέτος  στη δράση του Χαμόγελου του παιδιού: «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ»

Διαβάσαμε ιστορίες για τη βία στο σχολείο   :Τα μπαλόνια της φιλίας ,η Μόνα σε καινούριο σχολείο, οι Νταήδες του Βυθού και ο Ρομπέν  των θαλασσών .Μιλήσαμε  την προηγούμενη βδομάδα για τα γλυκά λόγια που κάνουν ευτυχισμένη την καρδούλα μας, αλλά και τα άσχημα λόγια που την πληγώνουν. Ζωγραφίσαμε  την καρδιά της φιλίας μας και αφήσαμε το αποτύπωμα μας και τέλος μοιράσαμε βραβεία φιλίας σε όλα τα παιδιά, καθώς όλοι ξέρουν να μιλούν όμορφα και να μην πληγώνουν τους φίλους τους!!Αυτή τη βδομάδα ετοιμάσαμε την αφίσα μας και συμμετέχουμε στην παραπάνω δράση !

Η συμμετοχή του σχολείου μας βρίσκεται στη σελίδα εδώ