Erasmus Days

Αγαπητοί γονείς,

με αφορμή τη συμμετοχή του σχολείου μας 13ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου

στις εκδηλώσεις Erasmus Days που πραγματοποιούνται το 3ήμερο 15-17/10/2020 σε όλη την Ευρώπη

σας προσκαλούμε την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου και ώρα 19.00

στην τηλεσυνάντηση μας με θέμα την παρουσίαση του Διαπολιτισμικού έργου Erasmus Κα2 στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.

Το έργο μας έχει τίτλο «Πώς να μιλήσουμε για τη διαπολιτισμική εκπαίδευση – διαπολιτισμικές δεξιότητες στην παιδαγωγική προσχολικής ηλικίας»

και συμμετέχουν νηπιαγωγεία από τη Γερμανία, Ιταλία, Σουηδία και Ελλάδα.

Στόχος του είναι να υποστηρίξουμε τα παιδιά μας να υιοθετήσουν τις αξίες της  διαπολιτισμικότητας μέσα από συνεργατικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες και να αποδεχτούν τη διαφορετικότητα. Ακόμα και αν το έργο βρίσκεται σε φάση ολοκλήρωσης θεωρούμε ότι τα οφέλη του δεν σταματούν αλλά θα συνεχίζονται όσο εμείς προσπαθούμε.

Έτσι με την παρουσίασή του θα σας μεταφέρουμε τα οφέλη του αλλά θα ακούσουμε και τις δικές ιδέες.

Η συνάντηση θα γίνει στην ψηφιακή τάξη  μέσω WEBEX  και ο  σύνδεσμος θα σας αποσταλεί άμεσα!

Σας ευχαριστούμε

Η παρουσίαση του προγράμματος στους γονείς με συμμετοχή και συναδέλφων από άλλες περιοχές της Ελλάδας

αλλά και της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου ΠE 60 ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης

κ. Ελευθερία Σιμιτζή-Δέλλα