Ολοκλήρωση έργου :Four Seasons In Europe

Το έργο eTwinning «Four Seasons In Europe »είναι ένα έργο συνεργασίας  σχολείων από την Ελλάδα,το Αζερμπαιτζάν,την Αλβανία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Αλαβανία,Βουλγαρία,Γερμανία , Ηνωμένο Βασίλειο, Ισπανία,Ιταλία,Κροατία ,Λιθουανία,Ουκρανία,Πολωνία,Ρουμανία,Σερβία και Τουρκία. Υλοποιήθηκε από το Σεπτέμβριο του 2019 μέχρι και τον Ιούνιο του  2020 Στο έργο συμμετείχαν μαθητές προσχολικής ηλικίας και  αφορά τις  4 εποχές  σε σχέση με τον τρόπο ζωής και τα γενικά χαρακτηριστικά του φυσικού περιβάλλοντος, τις αλλαγές στη φύση και τις παραδόσεις .

Οι στόχοι και οι δεξιότητες που επιδιώξαμε να αναπτύξουν οι μαθητές ήταν:

• Διδακτικοί στόχοι:Nα γνωρίσουν τις 4 εποχές και τα  χαρακτηριστικά τους,να μοιραστούν φωτογραφικό υλικό με τα παιδιά άλλων χωρών .Nα γνωρίσουν τις αλλαγές των εποχών και σε άλλες χώρες αλλά και διάφορα πολιτισμικά στοιχεία τους.Να εκφραστούν δημιουργικά μέσω της τέχνης χρησιμοποιώντας φυσικά κ.ά. υλικά.
  • Μαθησιακή διαδικασία:Να αποκτήσουν ικανότητες και δεξιότητες συνεργασίας ,ανακάλυψης ,αυτενέργειας και παρατήρησης .
  • Νέες τεχνολογίες:Να αναπτύξουν δεξιότητες χρήσης και αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών ως εργαλεία για επικοινωνία και συνεργασία , παραγωγή ,δημιουργική έκφραση των ιδεών τους. Να πειραματισθούν με αυτά και να αναπτύξουν δεξιότητες ψηφιακού γραμματισμού παράγοντας πολυτροπικά κείμενα.

Μέσα από  το έργο  οι μαθητές γνώρισαν, επικοινώνησαν, συνεργάστηκαν και αντάλλαξαν πληροφορίες για τις 4 εποχές  με άλλους μαθητές. Συμμετείχαν στα τελικά προϊόντα του έργου, γνώρισαν το φυσικό περιβάλλον, και παρουσίασαν τις  δραστηριότητες που υλοποίησαν στην τάξη τους  και στους μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων

Μερικές ενδεκτικές δραστηριότητες  του εργου  στο thinglink που ακολουθεί :