Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα

Την Τετάρτη 14/3/2018 οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα στα πλαίσια της Εκπαιδευτικής δράσης «Τέχνης γυρίσματα». Πριν την επίσκεψη προηγήθηκε πολύπλευρη προετοιμασία  των μαθητών/τριών. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης τα παιδιά μας προετοιμασμένα και ήσυχα στάθηκαν με σεβασμό μπροστά στα εκθέματα, έκαναν εύστοχες ερωτήσεις στο προσωπικό, σεβάστηκαν τον χώρο και τον χρόνο της επίσκεψης και εργάστηκαν μεθοδικά με τα φύλλα εργασίας. Αρκετά από αυτά ξεδίπλωσαν τις καλλιτεχνικές τους δεξιότητες ζωγραφίζοντας πορτραίτα και τοπία εμπνεόμενα από τα έργα της συλλογής Γ.Ι. Κατσίγρα. Γυρίσαμε στο σχολείο γεμάτοι εντυπώσεις και πλούσιοι σε εμπειρίες.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες: Ζούκη Μαριάνθη, Ντουμάνη Γεωργία, Παπατζέλου Αθανασία