24 Απριλίου 2024
από 12ο Γυμνασιο Πατρας
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθαίνουμε την Πολιτιστική και Καλλιτεχνική αξία του Πατρινού Καρναβαλιού!

Μαθαίνουμε την Πολιτιστική και Καλλιτεχνική αξία του Πατρινού Καρναβαλιού!

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024, οι δύο ομάδες των περιβαλλοντικών προγραμμάτων του σχολείου μας,

«Πρασινίζοντας τα αποτυπώματά μας»

και

«Εξερευνώντας δημοσιογραφικά μονοπάτια…..»

μαζί με την θεατρική ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος

«Έλληνες και Φιλέλληνες: Μικρές προσωπικές ιστορίες που σημάδεψαν την Επανάσταση»

και με την ομάδα του εκπαιδευτικού ομίλου Αγγλικών

«Creating Communicative Language Learning Environments through Etwinning Projects (Intercultural exchanges)»

πραγματοποίησαν επίσκεψη στον πολυχώρο πολιτιστικής δημιουργίας και έκφρασης των Παλαιών Σφαγείων Πατρών με κέντρο τον Καραγκιόζη και το Καρναβάλι.

Αρχικά μας υποδέχθηκε η μουσειολόγος κ Ελένη Τσιόγκα μέλος της δομής προώθησης πολιτιστικής κληρονομιάς και μέσω μια βιντεοπροβολής παρουσίασε πτυχές του Πατρινού Καρναβαλιού με ιδιαίτερο πολιτιστικό ενδιαφέρον.

Κατόπιν οι μαθητές και μαθήτριες χωρίστηκαν σε δυο ειδικά διαμορφωμένους χώρους και με τη βοήθεια του προσωπικού του Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου ΚΕΔΗΠ μυήθηκαν στην τέχνη της δημιουργίας μάσκας από χαρτί με τη βοήθεια καλουπιών. Στη συνέχεια το κάθε παιδί έβαψε τη μάσκα που κατασκεύασε και ακολούθησε η διακόσμηση της με ανακυκλώσιμα υλικά όπως χαρτόνια, κορδέλες, κομμάτια υφασμάτων, λωρίδες κομμένες από πλαστικά μπουκάλια κ.α.

Η δράση αυτή έδωσε χώρο στα παιδιά να εκφράσουν τη φαντασία, τη δημιουργικότητα, την ευρηματικότητα αλλά και την ανάγκη τους για συνεργασία και ομαδικότητα. Μετά από τρεις ώρες καλλιτεχνικής έκφρασης και χαράς τα παιδιά επέστρεψαν στο σχολείο με τις μάσκες τους τις οποίες τοποθέτησαν σε ειδική προθήκη στο χώρο του σχολείου.

New Phototastic 1New Phototastic Collage2 5

New Phototastic Collage3 3

New Phototastic Collage4 4

New Phototastic Collage5

18 Απριλίου 2024
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στις Πρώτες Βοήθειες

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στις Πρώτες Βοήθειες

Την Τετάρτη 10 Απριλίου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 12ου Γυμνασίου Πατρών πραγματοποιήθηκε 2ωρη επιμόρφωση στις Πρώτες Βοήθειες.

Η Νοσηλεύτρια/Εκπαιδεύτρια κ. Χριστίνα Δήμα μέσα από παρουσίαση αλλά και επίδειξη προσέγγισε τα ακόλουθα πεδία:

• Ασφαλής προσέγγιση ασθενούς
  • Εκτίμηση πάσχοντα
  • Κλήση στο ΕΚΑΒ 166 ή στο 112
  • Βασική εκτίμηση της ζωής
  • Περιποίηση τραύματος
  • Έλεγχος Αιμορραγίας
  • Έλεγχος Ρινορραγίας
  • Αντιμετώπιση πνιγμού
  • Επιληψία-Επιληπτική κρίση
  • Λιποθυμία

Το σεμινάριο παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του 12ου Γυμνασίου Πατρών, του 8ου Γυμνασίου Πατρών και του Γυμνασίου και Λυκείου Δεμενίκων.

New Phototastic CollageNew Phototastic Collage1 3New Phototastic Collage2 4

New Phototastic Collage3 2

15 Απριλίου 2024
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στη Βουλή

Επίσκεψη στη Βουλή

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε, στα πλαίσια του μαθήματος Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής,  επίσκεψη των μαθητριών και μαθητών της Γ’ Γυμνασίου στη Βουλή των Ελλήνων. Δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να καθίσουν στα έδρανα της Βουλής και να ενημερωθούν για την πολιτική ιστορία της χώρας.

Επίσης επισκέφθηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος το οποίο περιλαμβάνει τις κτιριακές εγκαταστάσεις της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής καθώς και πάρκο αστικού τύπου.

New Phototastic Collage1 2

New Phototastic Collage2 3

New Phototastic Collage3 1

New Phototastic Collage4 3

10 Απριλίου 2024
από 12ο Γυμνασιο Πατρας
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθαίνουμε Baseball !!!

Μαθαίνουμε Baseball !!!

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών/τριών της Α΄ Γυμνασίου στο Παμπελοποννησιακό στάδιο με σκοπό να γνωρίσουν ενεργά το άθλημα του Baseball. Η παρουσίαση και η εμπλοκή των παιδιών με το νέο για αυτά άθλημα, έγινε στο πλαίσιο σχετικής δράσης με τίτλο ¨Βιωματική προσέγγιση στο άθλημα του Baseball ¨ η οποία εντάσσεται στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Την παρουσίαση πραγματοποίησε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Σταματόπουλος Ιωάννης.

New Phototastic Collage1 1

New Phototastic Collage2 1