Εκδρομή στα Τρίκαλα

Η ομάδα Αγωγής Υγείας ″Γυρίζω την πλάτη μου στις εξαρτήσεις. Επιλέγω να ζω.″ πραγματοποίησε τριήμερη εκδρομή στα Τρίκαλα από τις 14 έως και τις 16 Απριλίου 2019.

Οι μαθήτριες και μαθητές του προγράμματος επισκέφθηκαν το Κέντρο Πρόληψης Τρικάλων και συμμετείχαν σε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση, σχετικά με την επικινδυνότητα των εξαρτήσεων, την οποία συντόνιζε υπεύθυνη του Κέντρου.

Η ομάδα επισκέφθηκε επίσης και μέρη ιδιαίτερης ιστορικής, πολιτιστικής, θρησκευτικής και περιβαλλοντικής αξίας. Συγκεκριμένα έγιναν επισκέψεις στα Μετέωρα, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Τρικάλων, στο Μύλο Ματσόπουλου, στην παλιά πόλη των Τρικάλων, στο Μουσείο Τσιτσάνη,  στο Φρούριο Τρικάλων, στο Κουρσούμ Τζαμί, στο Ίδρυμα Αβέρωφ-Τοσίτσα στο Μέτσοβο και στη Λίμνη Πλαστήρα.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.