-Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2023 στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού,  το 12ο Γυμνάσιο Πατρών πραγματοποίησε  υπαίθρια δραστηριότητα με motto

«Green exercise – Πράσινη άσκηση».

Η δραστηριότητα  οργανώθηκε με σχολαστικότητα και μεθοδικότητα  από τους Καθηγητές Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας στο μοναδικού κάλλους δάσος της Στροφυλιάς.

Στόχος μας ήταν η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση για την προστασία του δάσους της Στροφυλιάς, το οποίο βρίσκεται εντός του Εθνικού Πάρκου υγροτόπων Στροφυλιάς. Πρόκειται για ένα δίκτυο λιμνοθαλασσών, λιμνών, ελών και δασών κατά μήκος των βορειοδυτικών ακτών της Πελοποννήσου, ενταγμένο στο δίκτυο Natura 2000, με οικολογικό αντίκτυπο σε όλη την Ευρώπη.

Στην πανέμορφη Στροφυλιά, 333 μαθητές/τριες και 21 καθηγητές/τριες έτρεξαν μια συμβολική  διαδρομή 2023μ.

Η  δράση εντάσσεται στην καλλιέργεια της ΕΥθύνης για την προστασία της φύσης καθώς και στην ανάπτυξη της ΕΥσυνειδησίας με στόχο την ενίσχυση της περιβαλλοντικής ΕΥαισθησίας των μαθητών/τριών μας. Η επαφή με τη φύση ενισχύει την ΕΥρωστία των παιδιών ώστε να είναι ΕΥδιάθετα,  ΕΥγενή και ικανά να διεκδικούν την ΕΥζωία και την ΕΥημερία.

Η δράση μας αυτή αποτέλεσε άρθρο της τοπικής εφημερίδας Η ΓΝΩΜΗ.

New Phototastic Collage1New Phototastic Collage6

New Phototastic Collage2