– Ευέλικτα καπάκια

Για όγδοη συνεχή χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στην δράση ΄Ευέλικτα Καπάκια΄. Για την τρέχουσα σχολική χρονιά η σχολική κοινότητα συγκέντρωσε προς ανακύκλωση 90 κιλά πλαστικά καπάκια συσκευασμένα σε σακιά.

Την Τετάρτη 29 Μαΐου  2024, τα καπάκια μεταφέρθηκαν από το σχολείο μας στο πάρκινγκ του Παμπελοποννησιακού Σταδίου όπου φορτώθηκαν σε φορτηγό προκειμένου να πάρουν το δρόμο της ανακύκλωσης.

Με την κίνηση αυτή το όφελος είναι διπλό αφού και προστατεύουμε το περιβάλλον από το πλαστικό που είναι ως γνωστό υλικό που διασπάται πολύ δύσκολα και αργά, αλλά και βοηθάμε, με τα χρήματα που συγκεντρώνονται από την πώλησή τους, σχολεία του νομού για την αγορά ειδικού εξοπλισμού (π.χ. ιατρικών βοηθημάτων) .

Η δράση οργανώθηκε, όπως πάντα, από το γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αχαΐας.

ΚΑΠΑΚΙΑ