-Καλλίπολις

kallipolis

Τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023  μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα «Κάθε εξάρτηση μια φυλακή! Επιλέγω ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ…ξεκάθαρα…» παρακολούθησαν ένα πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο από την επιστημονική εκπρόσωπο του «Καλλίπολις», κυρία Σπυριδούλα Μπεκίρη.

Το «Καλλίπολις» είναι Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας και υλοποιεί προγράμματα με τους μαθητές και μαθήτριες  στο πλαίσιο της θεσμοθετημένης συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας με τα Κέντρα Πρόληψης (με βάση την Υπουργική απόφαση ΦΕΚ Β/434/17.3.2011, αρ. απόφ. 24146/Γ7).

Τα παιδιά της  ομάδας Αγωγής Υγείας μέσω της τρίωρης παρέμβασης  υπό την καθοδήγηση της κυρίας Σπυριδούλα Μπεκίρη είχαν την ευκαιρία:

• να συζητήσουν και να επεξεργαστούν με βιωματικό τρόπο τα θέματα της έκφρασης και διαχείρισης των συναισθημάτων τους,
  • μέσα από την τεχνική του role play να κατανοήσουν τους μηχανισμούς σωστής επεξεργασίας των επιρροών που θα τους\τις οδηγήσουν στη λήψη ασφαλών για την υγεία τους αποφάσεων και
  • και να ανακαλύψουν τρόπους θωράκισης τους. απέναντι στην αρνητική πίεση της παρέας.