Σχολικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Λυκείων Αγοριών

Σε αγώνα του σχολικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου Λυκείων αγοριών, η ομάδα του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας ηττήθηκε από την αντίστοιχη ομάδα του ΓΕΛ Παραλίας με σκορ 6-2.
Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο ‘’Da Louz’’ στην Πάτρα, την Παρασκευή 27/01/2017.
Η ομάδα του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 5΄ λεπτό, όταν σε μια βαθιά μπαλιά προς την περιοχή, ο αντίπαλος σέντερ φορ, βρέθηκε ακάλυπτος και με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Παρόλο το ξάφνιασμα, οι παίκτες της ομάδας του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας αντέδρασαν ψύχραιμα και με δυναμικό τρόπο κατάφεραν να ισοφαρίσουν τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Γιάννης Σέρμπος εκμεταλλευόμενος ωραία συρτή μπαλιά του Βασίλη Γεωργίου, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και σκόραρε ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 14’ , σε μια οργανωμένη επίθεσή τους οι παίκτες της ομάδας του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, με ωραίο γωνιακό σουτ έξω από την περιοχή, του Θανάση Καούρη.
Στην εξέλιξη του παιχνιδιού όμως, οι αντίπαλοι πίεσαν και πέτυχαν να ισοφαρίσουν σε 2-2, στο 20΄, με κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ.
Στο 26΄ σε μια εναέρια μονομαχία, του Θρασύβουλου Ντάρλα -τερματοφύλακα της ομάδας του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας- και ενός αντιπάλου επιθετικού, ο διαιτητής σημείωσε πέναλτι το οποίο στη συνέχεια απέκρουσε θεαματικά ο Ντάρλας εκτινασσόμενος στην δεξιά του γωνία, αλλά ο επερχόμενος αφύλακτος αριστερός χαφ των αντιπάλων πρόλαβε τους αμυντικούς και έκανε το σκορ 4-2 με το οποίο τελείωσε το 1ο ημίχρονο.
Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της ομάδας του ΓΕΛ Κ. Αχαΐας πίεσαν και δημιούργησαν μερικές καλές φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατάφεραν σαν σκοράρουν.
Η ομάδα του ΓΕΛ Παραλίας σημείωσε 2 ακόμα τέρματα προς το τέλος του αγώνα και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 6-2.