Παρακολούθηση Θεατρικής Παράστασης ΜΑΜ

Την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου 2019 το σχολείο μας παρακολούθησε την θεατρική παράσταση «ΜΑΜ» στο Δημοτικό Θέατρο Πάτρας Απόλλων.

Το ΜΑΜ του Σάκη Σερέφα, είναι παραγωγή του Άρματος Θέσπιδος του ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας σε σκηνοθεσία Χρήστου Στρέπκου. Η παράσταση αναφέρεται στον Ζοζέφ, ένα νέο που μεγαλώνοντας έχει απορίες για τη ζωή και τον κόσμο γύρω του.

Euroscola 2019: Ευρωβουλευτές για μια μέρα!

Συγχαίρουμε τη μαθήτρια Νικολίτσα Ανδρουτσοπούλου που εκπροσώπησε το ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας στο Euroscola 2019 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο (17-20 Ιανουαρίου 2019).

Συνολικά 24 μαθητές από την περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας (Αιτωλοακαρνανία, Αχαΐα, Ηλεία) επιλέχτηκαν κατόπιν διαγωνισμού για να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα Euroscola είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για μαθητές ηλικίας 16-18 ετών από τα 28 Κράτη Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι μαθητές που συμμετέχουν σε αυτό έχουν την μοναδική ευκαιρία να παίξουν το ρόλο ενός Βουλευτή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για μια μέρα.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2018

Τα Χριστούγεννα έρχονται και στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018, η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας.

Οι μαθητές, μας μετέφεραν το πνεύμα της γιορτής μέσα από  κείμενα, τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και παραδοσιακά κάλαντα.

Χρόνια πολλά σε όλους!

Πενθήμερη εκδρομή Γ΄Λυκείου 2018 – 2019

Πενθήμερη εκδρομή Γ΄Λυκείου Θεσσαλονίκη 10– 14 Δεκεμβρίου 2018

Ενημέρωση μαθητών της τελευταίας τάξης ΓΕΛ σχολικού έτους 2018-2019 για τις πανελλαδικές εξετάσεις

Εκδόθηκε η εγκύκλιος για την ενημέρωση των μαθητών της τελευταίας τάξης ΓΕΛ σχολικού έτους 2018-2019 και των αποφοίτων –υποψηφίων για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2019 σχετικά με τα εξεταζόμενα μαθήματα σε πανελλαδικό επίπεδο.

Δείτε την εγκύκλιο

Το ΓΕΛ Κ. Αχαΐας στην ημερίδα EUROSCOLA 2019 στο Στρασβούργο

Συγχαρητήρια στη μαθήτρια του σχολείου μας Νικολίτσα Ανδρουτσοπούλου της Β΄ τάξης, που επιλέχτηκε ανάμεσα στους είκοσι τέσσερις (24) μαθητές από τη Δυτική  Ελλάδα, που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην ημερίδα EUROSCOLA 2019.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν τον χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA.

Στην ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στο Στρασβούργο στις 18 Ιανουαρίου 2019, θα συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου από τις χώρες – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η επιλογή των μαθητών/μαθητριών έγινε μετά από διαγωνισμό με θέμα: «Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο είναι ο θεσμός της Ευρωπαϊκής Ένωσης που εκλέγεται με άμεση καθολική ψηφοφορία από τους ευρωπαίους πολίτες. Με την εφαρμογή της Συνθήκης της Λισαβόνας το 2009, το ΕΚ συν-αποφασίζει με τις κυβερνήσεις των χωρών μελών της Ένωσης σε μεγάλο ποσοστό της νομοθεσίας και επίσης αναλαμβάνει σημαντικές πολιτικές πρωτοβουλίες. Έχει αυξημένες εξουσίες όσον αφορά στον προϋπολογισμό της Ένωσης, ασκεί δημοκρατικό έλεγχο των αποφάσεων και είναι απαραίτητη η συναίνεση του στις διεθνείς συμφωνίες που συνάπτει η Ευρωπαϊκή Ένωση.
Τον Μάιο του 2019 οι ευρωπαίοι πολίτες από τις 27 χώρες της ΕΕ θα ψηφίσουν στις ευρωπαϊκές εκλογές για την ανάδειξη των 705 Μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Πώς πιστεύετε ότι οι Ευρωπαίοι πολίτες μπορούν να ενισχύσουν τη δημοκρατική φυσιογνωμία της Ένωσης; Θεωρείτε ότι το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο πρέπει να αναλάβει περισσότερες αρμοδιότητες ώστε να εκφράσει με πιο αποφασιστικό τρόπο την εντολή των πολιτών της Ένωσης οι οποίοι με την ψήφο τους θα προσδιορίσουν τη μελλοντική πορεία της Ευρώπης;»

Υπεύθυνη για το πρόγραμμα EUROSCOLA στο σχολείο μας είναι η καθηγήτρια Φωτεινή Φραντζή, φιλόλογος.

Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2018

Την Παρασκευή 16/11/2018, η Γ΄ Λυκείου παρουσίασε τη σχολική γιορτή για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου 1973.

Τον συντονισμό και  την επιμέλεια είχε η φιλόλογος Αγγελική Ρετσινά, με τη συνεργασία των εκπαιδευτικών Ζωής Ζαφειροπούλου, φιλολόγου και Αιμιλίας Σιακοβέλη, οικονομολόγου.

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2018

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26/10/18  η σχολική μας γιορτή για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Τη γιορτή παρουσίασε η Β΄ τάξη.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Όλγα Κάνιστρα, Μάρθα Νικολετσέα, Ασημίνα Σταθούλια.

Ορίστηκαν επίσης σημαιοφόρος και παραστάτες για το σχολικό έτος 2018-2019 και έγινε η απονομή αριστείων και βραβείων και ειδικών επαίνων του σχολικού έτους 2017-2018.