Η θεατρική ομάδα του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας παρουσιάζει τη «Φαύστα»

Η θεατρική ομάδα του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας σας προσκαλεί στην παράσταση «Φαύστα» του Μποστ

30 Ιουνίου 2019, 7:30 μ.μ

Αίθουσα εκδηλώσεων Γυμνασίου Κάτω Αχαΐας

Η παράσταση εντάσσεται στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος  «Θεατρική Ομάδα»

Πρωταγωνιστούν οι μαθητές και μαθήτριες:

Νικολίτσα Φουντά, Χριστίνα Βάσκα, Γιάννης Βάσκα, Αγελική Ντεμάι, Άλκιστις Μανέτα, Αλέξανδρος Κεχρινιάς, Θεοδώρα Καραγιάννη, Θανάσης Μαχαίρας

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Αναστασία Δριμάλα, Μάρθα Νικολετσέα

Διαδικασίες για την υποβολή Μηχανογραφικών Δελτίων 2019

20 mixanogrΑπό το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι διαδικασίες για την υποβολή των Μηχανογραφικών Δελτίων (Μ.Δ.) 2019 ξεκινούν από την Παρασκευή 21-6-2019 και ολοκληρώνονται την Δευτέρα 15-7-2019.

Πιο συγκεκριμένα οι υποψήφιοι που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μ.Δ. θα απευθυνθούν στο Λύκειό τους από την Παρασκευή 21 Ιουνίου και μετά για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password). Με αυτόν τον προσωπικό κωδικό θα μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr, να μελετούν το Μ.Δ. και σε πρώτο στάδιο να κάνουν κάποιες προσωρινές προτιμήσεις (Προσωρινή Αποθήκευση).

Μετά την ανακοίνωση των βαθμών των ΓΕΛ ή των ΕΠΑΛ, και σε ημερομηνία που θα γνωστοποιηθεί, όλοι οι υποψήφιοι στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση θα πρέπει να κλειδώσουν το τελικό τους μηχανογραφικό (επιλέγοντας ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ) ως και την Δευτέρα 15-7-2019. Μετά την οριστικοποίηση, το μηχανογραφικό καταχωρίζεται στη βάση του Υπουργείου Παιδείας και καμία τροποποίηση από τους υποψηφίους δεν είναι πλέον δυνατή, χωρίς τη μεσολάβηση της σχολικής μονάδας. Προτείνεται οι υποψήφιοι να εκτυπώσουν ή/και να αποθηκεύσουν στον υπολογιστή τους το οριστικοποιημένο μηχανογραφικό (που θα έχει αποκτήσει αυτόματα και αριθμό πρωτοκόλλου), ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορούν να δουν τις τελικές προτιμήσεις τους.

Υπενθυμίζεται ότι η προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της κανένας υποψήφιος δεν θα μπορεί να οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο.

Υπενθύμιση Έναρξης Εξετάσεων Ειδικών Μαθημάτων

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων υπενθυμίζεται ότι, οι εξετάσεις των Ειδικών Μαθημάτων των πανελλαδικών εξετάσεων 2019 για τους υποψηφίους τόσο των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) όσο και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), οι οποίοι έχουν ήδη δηλώσει εξέταση σε ένα ή περισσότερα Ειδικά Μαθήματα, ξεκινούν αύριο 21-6-2019 με το ειδικό μάθημα των Αγγλικών και θα διενεργηθούν σε εξεταστικά κέντρα που έχουν οριστεί από την οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Δείτε την ανακοίνωση και το πρόγραμμα εδώ.

• Υπενθυμίζουμε ότι οι μαθητές/τριες του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας θα εξεταστούν στο ειδικό μάθημα των Αγγλικών, στο 2ο Γενικό Λύκειο Πατρών (Αροανίων & Θ. Αξαρλιάν 1, Αγ.Γεώργιος Λάγγουρα, τηλ.: 2610322394).

Εξεταστικά κέντρα Ειδικών Μαθημάτων 2019

Από το υπουργείο Παιδείας ανακοινώθηκαν τα εξεταστικά κέντρα των Ειδικών Μαθημάτων 2019.

Το έγγραφο σε μορφή Word

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού 2019

Αποτέλεσμα εικόνας για ΑΕΝΣύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής η προθεσμία για την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Ακαδημιών του Εμπορικού Ναυτικού λήγει στις 11-7-2019 για τους υποψηφίους/ιες που επιθυμούν να εισαχθούν στις ΑΕΝ με τη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων του ΥΠΠΕΘ ενώ για τους υποψηφίους/ιες που επιθυμούν να εισαχθούν στις ΑΕΝ με τη διαδικασία κατάθεσης  απολυτηρίου Λυκείου, τα αποτελέσματα της οποίας εκδίδει το ΥΝΑΝΠ, λήγει στις  08-8-2019.

Η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2019-20 είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΥΝΑΝΠ: www.yen.gr .

Ευχές στους μαθητές μας της Γ΄ Λυκείου 2019

Στους μαθητές μας της Γ΄ Λυκείου ευχόμαστε ολόψυχα

Καλή Επιτυχία

στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2019.

Ο Διευθυντής και οι Καθηγητές σας

Δρομολόγια λεωφορείων τις ημέρες των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Κατά τις ημέρες των Πανελλαδικών Εξετάσεων οι αναχωρήσεις λεωφορείων διαμορφώνονται ως εξής:

07:00  από Άραξο

07:00  από Πετροχώρι (Δραγάνο)

07:10   από Αλισσό

Τα υπόλοιπα δρομολόγια εκτελούνται κανονικά όπως όλο το χρόνο.

Δράση «τα ευέλικτα καπάκια» 2019

Το σχολείο μας συμμετείχε για 4η χρονιά στη δράση «ΤΑ ΕΥΕΛΙΚΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ»

Την Τρίτη 4 Ιουνίου 2019 μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί 187 σχολείων της Αχαΐας συγκέντρωσαν περισσότερους από 20 τόνους πλαστικών καπακιών, συμβάλλοντας στην προστασία του περιβάλλοντος και προσφέροντας ταυτόχρονα στα Ειδικά Σχολεία της Αχαΐας.

Τη δράση σχεδίασαν και συντόνισαν τα Τμήματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας σε άμεση συνεργασία με τους «Gefyristas», (ομάδα εθελοντισμού ενεργών πολιτών) και την Περιφερειακή Ομοσπονδία Ατόμων με αναπηρία (Π.ΟΜ. ΑΜΕΑ) Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων.

Η φετινή δράση αφιερώνεται στην εκπαιδευτικό Πένη Σακοβέλη, υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, που εμπνεύστηκε και υλοποίησε τη δράση τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια και έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

Συνεχίζουμε και του χρόνου!

Η εξεταστέα ύλη για τη Γ’ Λυκείου 2019-2020

30 vivlΑπό το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώθηκε η εξταστέα ύλη για τη Γ’ Λυκείου 2019-2020

Δείτε την ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας εδώ.

Πίνακας πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων με αλλαγές

14 αρχεία .docx  (10 μαθήματα προσανατολισμού και 4 μαθήματα επιλογής), συμπεριλαμβανομένων των επισημάνσεων

14 αρχεία  .pdf  (10 μαθήματα προσανατολισμού και 4 μαθήματα επιλογής) , χωρίς τις επισημάνσεις

4 αρχεία ( 2  σε .docx και 2 σε .pdf) με αναλυτική παρουσίαση της διδακτέας/εξεταστέας ύλης για τα νέα ελληνικά (Νεοελληνική γλώσσα και Λογοτεχνία) και αρχαία Ελληνικά