Οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώσουν και να υποβάλουν ηλεκτρονικά την Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής στην ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το Διαγωνισμό, στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος, www.fireservice.gr, από την Τρίτη 19-03-2024 έως και την Τρίτη 26-03-2024.

Μετά την ηλεκτρονική υποβολή της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης, η υποβολή όλων των δικαιολογητικών, υποχρεωτικών (της παρ. 2 του ΚΕΦ.Γ΄ της προκήρυξης) και των κατά περίπτωση ειδικών κατηγοριών (της παρ. 3 του ΚΕΦ.Γ΄ της προκήρυξης), διεκπεραιώνεται αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά, με σάρωση (σε μορφή PDF) και αποστολή στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου dikaiol@psnet.gr από την Τετάρτη 20/03/2024 έως και την Πέμπτη 28/03/2024.

Δείτε την προκήρυξη:

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ 2024_ΑΔΑ 9Η2Ρ46ΝΠΙΘ-14Γ

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για μικρούς και μεγάλους να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
Με αφορμή την ημέρα αυτή, συνειδητοποιήσαμε ότι ο πιο σημαντικός τρόπος για να αντιμετωπισθεί ο εκφοβισμός είναι η αλληλεγγύη. Η σχολική βία και το bullying πρέπει να μας βρίσκουν όλους απέναντι, ενωμένους και έτοιμους να υπερασπιστούμε κάθε θύμα, χωρίς  εξαίρεση και χωρίς προϋποθέσεις.

Τιμήσαμε τη μνήμη των 57 (+1) νεκρών του δυστυχήματος των Τεμπών.

Οι μαθητές του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας, πήραμε την πρωτοβουλία, να τιμήσουμε τη μνήμη των 57 (+1) νεκρών του δυστυχήματος των Τεμπών, με μια συμβολική δράση.
Εκφράζουμε τη λύπη και την οργή μας, για το τραγικό συμβάν, που στιγμάτισε τη μνήμη και την καρδιά όλων των Ελλήνων.
Στηρίζουμε τις οικογένειες των αδικοχαμένων και τους επιζώντες. Ψέγουμε την αδρανή στάση της πολιτείας και ευελπιστούμε σε ένα καλύτερο μέλλον!

IMG 20240307 084618 687 IMG 20240307 084626 685IMG 20240307 084625 016 a

Eνημέρωση των Μαθητών της Α΄ Λυκείου

Ενημέρωση των Μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου, της Α΄ Λυκείου και των Γονέων-Κηδεμόνων τους, για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές που αφορούν στην Επαγγελματική Εκπαίδευση.

Δείτε την παρακάτω πρόσκληση:

Πρόσκληση Γονέων Κηδεμόνων_Ενημέρωση Γυμνασίων 2024

Προκήρυξη Διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών Σχολής Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ:

prok2024.4aaba904fbf6

Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών/τριών Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025

Δειτε τη σχετικη ανακοινωση στην ιστοσελιδα του Γενικου Επιτελειου Εθνικης Αμυνας (ΓΕΕΘΑ).

Καλή χρονιά κι ευλογημένη!

kalh xronia.1 2

Σας ευχόμαστε “Καλή χρονιά κι Ευλογημένη! Με υγεία, πρόοδο και κάθε ευτυχία στις οικογένειές σας!”

Ιδιαιτέρως ευχόμαστε “Αρίστη επιτυχία στους/στις μαθητές-τριες της Γ΄ τάξεως!”