Ηλεκτρονική Αίτηση για Επαγγελματικό Προσανατολισμό

Οι μαθητές και οι γονείς που επιθυμούν να ενημερωθούν για επαγγελματικό προσανατολισμό από το ΚΕΣΥ,  έχουν τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής αίτησης μέσω της ηλεκτρονικής φόρμας αίτησης για τον επαγγελματικό προσανατολισμό εδώ.

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα υποβολής της αίτησης μέσω φυσικής παρουσίας στο 2ο ΚΕΣΥ (Αχαϊκής Συμπολιτείας 20), τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη και ώρες 14:00 – 16:00.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2019

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Δευτέρα 23/12/19 η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας.

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!

Πενθήμερη εκδρομή Γ Λυκείου 2019-2020

Πραγματοποιήθηκε από 9-13 Δεκεμβρίου 2019 η πενθήμερη εκδρομή της Γ΄Λυκείου στη Θεσσαλονίκη. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής επισκεφτήκαμε τους βασιλικούς τάφους στη Βεργίνα, το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, το Εβραϊκό Μουσείο, το Μουσείο Κινηματογράφου, καθώς και τα αξιοθέατα της πόλης.

Διάκριση μαθητή στον ποιητικό διαγωνισμό Άθλον Ποιήσεως Γιάννη και Λένας Στρέφη Κουτσοχέρα

Συγχαρητήρια στο μαθητή του σχολείου μας Χριστόδουλο Μαργιωρή που διακρίθηκε -έλαβε έπαινο- για τη συμμετοχή του  στον Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό «Άθλον Ποιήσεως Γιάννη και Λένας Στρέφη Κουτσοχέρα».

Τον διαγωνισμό διοργανώνει για 25η συνεχή χρονιά  ο Δήμος της Μαρτυρικής Πόλης των  Καλαβρύτων και το διεθνές ίδρυμα «Γιάννης και Λένα Στρέφη Κουτσοχέρα» στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για το Καλαβρυτινό Ολοκαύτωμα.

Το ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας στο Euroscola 2019-2020

Συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας Αλεξάνδρα Μπεκίρη, Νικόλαο Ζαφειρόπουλο και Ευαγγελία Δημακοπούλου,  που επιλέχτηκαν ανάμεσα στους είκοσι τέσσερις (24) μαθητές από τη Δυτική  Ελλάδα, καθώς και στην Αγγελική Ντεμάι ως πρώτη αναπληρωματική, που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην ημερίδα EUROSCOLA 2019 – 2020.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν τον χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA.

Στην ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στο Στρασβούργο, θα συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου από τις χώρες – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Υπεύθυνη για το πρόγραμμα EUROSCOLA στο σχολείο μας είναι η καθηγήτρια Φωτεινή Φραντζή, φιλόλογος.

Το Χαμόγελο του παιδιού στο ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας

Την Πέμπτη 21-11-2019 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Ιωάννα Γκίκα, εκπροσωπώντας το Χαμόγελο του Παιδιού  και μίλησε στους μαθητές της Α΄ Λυκείου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και τον Διαδικτυακό  εκφοβισμό.

Η εισήγηση διήρκεσε τέσσερις διδακτικές ώρες συνολικά και αποτελεί τμήμα των Εκπαιδευτικών Παρεμβάσεων Πρόληψης από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στα σχολεία.

Το πρόγραμμα προτάθηκε από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, μέσω της Αγωγής Υγείας, με υπεύθυνη υλοποίησης στο σχολείο μας την φιλόλογο κ. Αγγελική Ρετσινά.

Γιορτή 17ης Νοεμβρίου 2019

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 ο εορτασμός της  επετείου της 17 Νοεμβρίου 1973. Την γιορτή προετοίμασε και παρουσίασε η Γ΄Λυκείου με την επιμέλεια των καθηγητών Αναστασίας Δριμάλα, Αγγελικής Κανελλοπούλου και Ευάγγελου Παπανικολάου.