Έρευνα για τον σχολικό εκφοβισμό Αξιολόγηση 2018

Το Μάρτιο του 2018 μαθητές και μαθήτριες των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα πήραν μέρος σε έρευνα / αξιολόγηση της επίδρασης του προγράμματος στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, συμπληρώνοντας ένα κοινό ερωτηματολόγιο.

Στο σχολείο μας συμπλήρωσαν το ερωτηματολόγιο 102 μαθητές/μαθήτριες.

Δείτε τα αποτελέσματα του σχολείου μας

Δείτε τα συνολικά αποτελέσματα

Σχετικά άρθρα: https://blogs.sch.gr/respect-kachaia/archives/158

Meeting in Kato Achaia, Greece in May 2018 by Finland team

Η συνάντηση στην Ελλάδα με τη ματιά της Φινλανδικής ομάδας!

Meeting in Kato Achaia, Greece in May 2018 by Finland team

Students’ presentations PREZI

Here are the final products of the project.
The presentation includes video clips, photos and power point presentations and videos made by the students.

Students΄ Presentations at the meeting in Valsequillo, Gran Canaria – Spain

27 February – 4 March 2018

Το πρόγραμμα Erasmus+ «R.E.S.P.E.C.T» στο ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας Υποδοχή και φιλοξενία των Ευρωπαίων Εταίρων

Με εξαιρετική επιτυχία ολοκληρώθηκε στην Κάτω Αχαΐα, η υλοποίηση του διετούς προγράμματος Erasmus+, «R.E.S.P.E.C.T – Respectful European Schools Pursue Equality & Cultural Tolerance» (τα ευρωπαϊκά σχολεία δείχνουν σεβασμό και επιδιώκουν ισότητα και πολιτισμική ανοχή), στο οποίο το ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας συμμετέχει ως εταίρος μαζί με σχολεία από άλλες πέντε χώρες (Ισπανία, Γερμανία, Ισλανδία, Φινλανδία και Πολωνία).

Οι βασικοί στόχοι που επιδιώκει η συνεργασία των έξι ευρωπαϊκών χωρών μέσα από το πρόγραμμα αυτό είναι:

• Η καλλιέργεια ατμόσφαιρας συνεργασίας στο σχολείο.
  • Η αποδοχή των μαθητών με πολιτισμικές διαφορές, η ομαλή ένταξη μεταναστών και προσφύγων στη σχολική ζωή, καθώς και μαθητών που αντιμετωπίζουν πολιτισμικά, κοινωνικά και οικονομικά εμπόδια.
  • Η αποφυγή του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού.
  • Η πρόληψη της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου.
  • Η εξεύρεση τρόπων συνύπαρξης και η ανοχή στη διαφορετικότητα.
  • Η ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ των έξι χωρών, η γνωριμία με διαφορετικούς πολιτισμούς και παραδόσεις καθώς και η ανάπτυξη της γλωσσικής και ψηφιακής επικοινωνιακής ικανότητας των μαθητών.

Από τις 1 έως τις 6 Μαΐου 2018, το ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας υποδέχτηκε και φιλοξένησε 13 εκπαιδευτικούς των συμμετεχουσών χωρών. Η συνάντηση αυτή είναι και η τελευταία του προγράμματος και αποτελεί το επιστέγασμα της διετούς συνεργασίας (2016 – 2018) των έξι χωρών.

Στο πλαίσιο της επίσκεψης, την Τετάρτη 2 Μαΐου έγινε υποδοχή στο σχολείο και καλωσόρισμα από τον διευθυντή κ. Ανδρέα Ψήνια.

Οι φιλοξενούμενοι καθηγητές, καθώς και οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα καθηγητές και μαθητές του ΓΕΛ Κάτω Αχαΐας επισκέφθηκαν το δημαρχείο Δυτικής Αχαΐας, όπου τους υποδέχτηκαν ο αντιδήμαρχος κ. Αθανάσιος Ραυτακόπουλος και η κ. Πατρούλα Κοκκίνη, πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Δυμαίων και μέλος της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής οι οποίοι αναφέρθηκαν στη σπουδαιότητα τέτοιων συνεργασιών, που μπορούν να οδηγήσουν στη βελτιστοποίηση των εκπαιδευτικών πρακτικών των χωρών της Ευρώπης.

Από την πλευρά του δήμου έγινε αναφορά στην ιστορία και τα αξιοθέατα της Δυτικής Αχαΐας, καθώς και στην ιδιαίτερη σημασία που δίνεται από το δήμο στην κοινωνική πολιτική, ενώ έγινε και εκτενής αναφορά στις κοινωνικές δομές του δήμου. Τέλος προσφέρθηκαν στους εταίρους, στους μαθητές και στην  παιδαγωγική ομάδα βιβλία , έντυπα και CD με υλικό και πληροφορίες σχετικά  το δήμο.

Ακολούθησε επίσκεψη στο 1ο Δημοτικό σχολείο όπου έγινε υποδοχή από τον διευθυντή κ. Στέφανο Στεφανόπουλο και η ομάδα παρακολούθησε συναυλία της βραβευμένης χορωδίας του σχολείου υπό την διεύθυνση του μουσικού του σχολείου κ. Σπύρου Πέττα.

Το μεσημέρι της ίδιας μέρας οι γονείς των μαθητών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ετοίμασαν και προσέφεραν στο ΓΕΛ Κ. Αχαΐας παραδοσιακά  ελληνικά φαγητά.

Την Πέμπτη 3 Μαΐου υλοποιήθηκε συνάντηση εργασίας, περιήγηση στις εγκαταστάσεις του σχολείου και παρακολούθηση παραδοσιακών ελληνικών χορών από το χορευτικό του σχολείου. Το πρόγραμμα φιλοξενίας περιλάμβανε περιήγηση – ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας και στo οινοποιείο της Achaia Clauss, καθώς και εκδρομή στις Μυκήνες, την Επίδαυρο και το Ναύπλιο.

Ισπανία: η επίσκεψή μας σε βίντεο

Ισπανία 28/2 – 4 /3/ 2018

η επίσκεψή μας σε βίντεο

Transnational meeting in Kato Achaia, Greece

1 – 6 May 2018

Meeting in 1st Primary School of Kato Achaia

A group of our Erasmus+ students visited the 1st Primary School of Kato Achaia and met with all students of 6th grade. Our students presented the Erasmus+ project “R.E.S.P.E.C.T.” and then implemented the activity “Take one step ahead”.

The goal of this activity is to develop empathy for those who are different, to be aware of the inequality of opportunities in society and to identify the possible consequences of belonging to minority groups.

We implemented this activity twice; first, in early April 2018 in our school with 8 students of our Erasmus project. Our goal was for our students to understand the activity so that they could act as animators the second time we would do it.

Indeed, on April 18th we visited the Primary School of Kato Achaia and we performed the activity for the second time with 25 sixth grade students (due to the large number of students the activity was done twice that day).

The whole activity was exclusively conducted by our high school students who worked as animators Because of this, the whole project was very successful and both the young and the older students liked it very much.

Pupils of primary school were interested in Erasmus+ project “R.E.S.P.E.C.T.” and they would like to know more details about our partners, so we promised them to visit again their school on May, when we will host our partners in General Lyceum of Kato Achaia for a transnational meeting.

Meeting in 1st Primary School of Kato Achaia

...