Οι αλλαγές στην αξιολόγηση των μαθητών του Γενικού Λυκείου

Αλλαγή στον τρόπο αξιολόγησης των μαθητών του Γενικού Λυκείου  προκύπτει από την τροπολογία που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ και αφορά το ισχύον Π.Δ. 48/2012 (υπάρχουν και άλλες αλλαγές οι οποίες αφορούν τα Φιλολογικά μαθήματα). Η παρακάτω αλλαγή αναφέρεται εδώ επειδή αφορά στο μάθημα των μαθηματικών αφού αυτό διαιρείται σε κλάδους (Άλγεβρας, Γεωμετρίας Α΄και Β΄τάξης).

Μετά το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 11 του άρθρου 1 του π.δ/τος 48/2012 (Α΄ 97) προστίθεται εδάφιο ως εξής:
«Ο Γενικός Μέσος Όρος προκύπτει από τη διαίρεση του αθροίσματος των βαθμών ετήσιας επίδοσης των μη κλαδικών μαθημάτων και των γινομένων που προκύπτουν από τον πολλαπλασιασμό του βαθμού ετήσιας επίδοσης κάθε κλαδικού μαθήματος επί το πλήθος των κλάδων του μαθήματος, διά του πλήθους των μη κλαδικών μαθημάτων και των κλάδων των μαθημάτων.» (Πηγή esos.gr)

Για ολόκληρο το κείμενο των διατάξεων του Π.Δ. δείτε εδώ