Οδηγίες για την Πιστοποίηση στα ΚεΠις

Στη Βιβλιοθήκη Υλικού του ιστότοπου υποστήριξης της επιμόρφωσης έχει αναρτηθεί αρχείο (odhgies_pistopoihshs_ekp-1.pdf) με αναλυτικές οδηγίες για την πιστοποίηση.

Προτείνω να τις διαβάσετε πολύ προσεκτικά για να πάρετε μια ιδέα για το πως λειτουργεί το περιβάλλον εργασίας του λογισμικού της πιστοποίησης έτσι ώστε να μην το ψάχνετε τελευταία στιγμή.

Υπάρχουν οδηγίες και για τις ερωτήσεις του αυτοματοποιημένου μέρους και για το «Ελεύθερο θέμα»  που αφορά στο μη αυτοματοποιημένο μέρος της εξέτασης καθώς και εικόνες με λειτουργίες του περιβάλλοντος διεπαφής του λογισμικού πιστοποίησης, για την καλύτερη κατανόησή του.

Αναφέρεται ότι: Η ανάπτυξη του ελεύθερου θέματος θα γίνει σε MS Word. Το παραγόμενο αρχείο ο εξεταζόμενος πρέπει να το μετατρέψει σε pdf και να το επισυνάψει στις απαντήσεις του.

Επισύναψη Ελεύθερου Θέματος
Μετά την ολοκλήρωση της συγγραφής του ελεύθερου κειμένου στο MS Word, ο εξεταζόμενος θα πρέπει να μετατρέψει το αρχείο κειμένου MS Word (*.doc) σε Acrobat PDF. Αυτό γίνεται, ζητώντας από το MS Word να τυπώσει το κείμενο στον εγκατεστημένο PDF printer (CutePDF Writer).

Κατά την εκτύπωση θα σας ζητηθεί  να εισάγετε ένα όνομα για το αρχείο PDF καθώς και τοποθεσία για την αποθήκευσή του.
Μπορείτε να δηλώσετε όποιο όνομα αρχείου σας εξυπηρετεί ή και ακόμα να αφήσετε το προτεινόμενο όνομα αρχείου που θα σας εμφανιστεί.
Ως τοποθεσία αποθήκευσης προτείνεται ο φάκελος c:\ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

Μετά την παραγωγή και αποθήκευση του αρχείου PDF, θα πρέπει να επισυνάψετε το αρχείο αυτό στο αρχείο απαντήσεων της εφαρμογής πιστοποίησης TiBiCert σύμφωνα με τις οδηγίες.

Προσοχή!!!  Στην απάντησή δεν πρέπει να εμφανίζεται κανένα προσωπικό στοιχείο του εξεταζόμενου διαφορετικά η απάντησή θα ακυρώνεται και το ελεύθερο θέμα δεν λαμβάνεται υπόψη στη τελική βαθμολόγηση.

Προσοχή!!!  Ο εξεταζόμενος θα πρέπει να Αποθηκεύει συχνά τo αρχείο του ελεύθερου θέματος. Ο μηχανισμός ανάκτησης που διαθέτει το λογισμικό εξέτασης ισχύει μόνο για το αυτοματοποιημένο μέρος της εξέτασης.

Προσοχή!!!  Όταν τελειώνει η εξέταση είτε αυτόματα (λόγω λήξης του χρόνου εξέτασης) η εφαρμογή ΔΕΝ δίνει τη δυνατότητα για επισύναψη του Ελεύθερου Θέματος αν αυτό δεν έχει γίνει ήδη. Η διάρκεια της εξέτασης είναι 4:00 (4 ώρες),  χωρίς δυνατότητα ενδιάμεσης διακοπής του χρόνου εξέτασης για την αντιμετώπιση περίπτωσης ανάγκης σας. Μετριέται ηλεκτρονικά και μετά τη λήξη του δεν δίδεται παράταση για την ολοκλήρωση τυχόν ερωτήσεων που εκκρεμεί η απάντησή τους από τον εξεταζόμενο.

Προσοχή!!! Να έχετε μαζί σας  το έντυπο Π6α (Αίτηση Συμμετοχής), το οποίο θα πρέπει να παραδοδεί υπογεγραμμένο.

Προσοχή!!! Να πάρετε μαζί σας τα σχολικά βιβλία του μαθητή, τα βιβλία καθηγητή, τα ΑΠΣ και ΔΕΠΠΣ  και τις οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων.

Είμαι στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!