Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή – Κέντρο Γαία

Πραγματοποιήθηκε  επιτυχώς την Τρίτη 5/12/2023 η προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή – Κέντρο Γαία. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα την κλιματική αλλαγή.

εικόνα Viber 2023 12 05 13 20 19 926

Οι μαθητές, κατά την επίσκεψή τους, παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  « Τα τερατάκια του κλίματος». Το πρόγραμμα αυτό, με διαδραστικό τρόπο, βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής και τους κινδύνους που απειλούν το περιβάλλον. Το θέμα προσεγγίστηκε με απώτερο στόχο να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές να νοιαστούν και να δράσουν  για να  προστατέψουν τη γη, να αποκτήσουν δηλαδή οικολογική συνείδηση.

εικόνα Viber 2023 12 05 13 21 32 981

Μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος  οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και την μόνιμη έκθεση φυσικής ιστορίας και να δούνε τις συλλογές ζώων που περιλαμβάνει.

εικόνα Viber 2023 12 05 13 36 47 660

Τα παιδιά επέστρεψαν με ενθουσιασμό έχοντας αποκομίσει γνώσει , εμπειρίες και όμορφα συναισθήματα.