Συμμετοχή στον διαγωνισμό για την Ημέρα Ασφαλούς διαδικτύου 2023

Fake

Στο πλαίσιο συμμετοχής στον διαγωνισμό «Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;» οι μαθητές των 1ου, 2ου & 3ου Δημοτικών Σχολείων Αλιβερίου, μέσω δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν στα μαθήματα των ΤΠΕ και των Εικαστικών, ενημερώθηκαν, σχεδίασαν και υλοποίησαν τη δική τους παρέμβαση για την αναγνώριση των ψευδών ειδήσεων και της παραπληροφόρησης στο διαδίκτυο.

Viber 2023 01 01 14 19 02 272

Οι δραστηριότητες υλοποιήθηκαν το διάστημα Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2022 από τους μαθητές της Στ τάξης των 1ου, 2ου & 3ου Δημοτικών Σχολείων Αλιβερίου υπό την επιμέλεια των εκπαιδευτικών Αναστασίας Μελάνη (ΤΠΕ) και Σωτηρίας Φρυγανιώτη (Εικαστικά) για τις ανάγκες συμμετοχής στον διαγωνισμό: «Αλήθεια ή ψέμα; Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;» στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς διαδικτύου 2023 που υλοποιείται από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου ΙΤΕ.

Οι δραστηριότητες των μαθητών αποτυπώνονται στο ακόλουθο βίντεο: