Διευρυμένο ολοήμερο: ενημέρωση γονέων

Ενημέρωση για τη λειτουργία του διευρυμένου ολοήμερου προγράμματος

Αγαπητοί γονείς

Από την τρέχουσα σχολική χρονιά το σχολείο μας εντάχθηκε στο αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου που επεκτείνει τη λειτουργία του έως τις 5.30 μ.μ. Κατά το τελευταίο δίωρο του προγράμματος (από τις 3.50 έως τις 5.30)  προβλέπεται η λειτουργία των σχολικών μαθητικών ομίλων, με περιεχόμενο που καθορίζεται κατά περίπτωση ανάλογα με τις ειδικότητες των εκπαιδευτικών που θα μας διαθέσει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας. Οι μαθητές του ολοήμερου επιλέγουν ελεύθερα να συμμετάσχουν σε έναν ή περισσότερους ομίλους, δηλαδή να παρακολουθήσουν το διευρυμένο πρόγραμμα έως τις 5.30 μ.μ. όποιες ημέρες επιθυμούν.

Το καθημερινό πρόγραμμα του ολοήμερου έχει την ακόλουθη δομή.

13.15-13.20 Μετάβαση μαθητών στην αίθουσα Ολοήμερου Προγράμματος
13.20-14.00 1η ώρα Ολοήμερου Προγράμματος – Σίτιση μαθητών
14.00-14.10 Διάλειμμα
14.10-14.55 2η ώρα – Μελέτη, Προετοιμασία
14.55.15.05 Διάλειμμα
15.05-15.50 3η ώρα – Μελέτη, Προετοιμασία / Επιλεγόμενο διδακτικό αντικείμενο (αθλητισμός, μουσική, εικαστικά, θεατρική αγωγή κ.λπ)
15.50-15.55 Διάλειμμα
15.55-16.40 4η ώρα – Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι
16.40-16.45 Διάλειμμα
16.45-17.30 5η ώρα – Σχολικοί Μαθητικοί Όμιλοι

Προκειμένου να προγραμματιστεί η λειτουργία του διευρυμένου ολοήμερου, απαιτείται η δήλωση ενδιαφέροντος εκ μέρους των γονέων και η ύπαρξη τουλάχιστον 10 μαθητών. Το πρόγραμμα του ολοημέρου μπορούν να το παρακολουθήσουν όλοι οι μαθητές του σχολείου, χωρίς καμιά προϋπόθεση εργασίας των γονέων τους ή άλλης μορφής. Για τον σκοπό αυτό, παρακαλούμε όσοι επιθυμούν να παρακολουθήσουν τα παιδιά τους το διευρυμένο πρόγραμμα του ολοήμερου μέχρι τις 5.30 μ.μ. να ενημερώσουν το σχολείο με όποιον τρόπο είναι πιο πρόσφορος, στέλνοντας μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείο, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική φόρμα στην ακόλουθη διεύθυνση https://forms.gle/cgK21Ey7rLh71kxA9 ή επικοινωνώντας τηλεφωνικά με το σχολείο (2223025315 ή 2223022491) έως τη Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου στις 10.00 το πρωί.

Επισημαίνουμε τα ακόλουθα:

• Οι μαθητές που έχουν ήδη εγγραφεί στο ολοήμερο πρόγραμμα από τον Ιούνιο και δεν επιθυμούν να παραμείνουν στο διευρυμένο ωράριο, δεν χρειάζεται να κάνουν καμιά ενέργεια.
  • Οι μαθητές που έχουν ήδη εγγραφεί στο ολοήμερο πρόγραμμα από τον Ιούνιο και επιθυμούν να παραμείνουν και στο διευρυμένο ωράριο, απαιτείται να ενημερώσουν το σχολείο.
  • Οι μαθητές που δεν είναι εγγεγραμμένοι στο ολοήμερο και επιθυμούν να εγγραφούν τώρα, στο κανονικό ή στο διευρυμένο ωράριο, απαιτείται να ενημερώσουν το σχολείο.
  • Είναι ευνόητο πως για τους μαθητές που δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το ολοήμερο (κανονικό ή διευρυμένο ωράριο) δεν απαιτείται καμιά ενέργεια.
  • Για να συγκροτηθεί τμήμα στο διευρυμένο πρόγραμμα (3.50-5.30 μ.μ.) απαιτούνται 10 τουλάχιστον μαθητές. Εάν ο αριθμός των μαθητών που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον είναι μικρότερος, δεν θα συγκροτηθεί και δεν θα λειτουργήσει το πρόγραμμα πέραν τις 3.50 μ.μ.

Παρακαλούμε για ενημέρωση του σχολείου έως το πρωί της Δευτέρας 5 Σεπτεμβρίου στις 10.00, προκειμένου να ενημερώσουμε έγκαιρα τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας για τη συγκρότηση των τμημάτων.