Διευρυμένο ολοήμερο πρόγραμμα σχολ. έτους 2022-2023

Dieurimeno olohmeroΤο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοίνωσε τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  οι οποίες θα εφαρμόσουν πιλοτικά κατά το σχολικό έτος 2022-23 το διευρυμένο πρόγραμμα ολοήμερου μέχρι τις 5:30 μμ (αντί 4 μμ που ίσχυε μέχρι σήμερα).

Για την επιλογή των σχολικών μονάδων ελήφθησαν υπόψη κριτήρια όπως το μαθητικό δυναμικό του σχολείου, ο αριθμός των μαθητών που φοιτούν ήδη σε ολοήμερο και ο αριθμός των λειτουργούντων ολοήμερων τμημάτων.

Στην περιοχή μας, στο διευρυμένο ωράριο λειτουργίας του ολοημέρου εντάσσεται το σχολείο μας μαζί με το 1ο Δημοτικό και το 2ο Νηπιαγωγείο Αλιβερίου.

Λεπτομέρειες για την υλοποίηση του προγράμματος θα ανακοινωθούν με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.