Συμμετοχή FEE

2024-Global-Action-Days-Certificate_Fillable

Αφορά στη συμμετοχή μας σε παγκόσμιο επίπεδο με στόχο την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής.

Επικεντρωθήκαμε στις πλημμύρες καθώς προκάλεσαν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον των μαθητών. Είδαμε σχετικά βίντεο με μέτρα πρόληψης, παρακολουθήσαμε συνεντεύξεις, βίντεο και εικόνες, έγινε χαρτογράφηση των περιοχών, λύσαμε Quiz, ανακαλύψαμε τα αίτια του φαινομένου και γνωρίσαμε τις συνέπειες.  Ως επέκταση ασχοληθήκαμε με το φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής, αίτια και συνέπειες.

Αποτέλεσμα: η δημιουργία μιας αφίσας που παρουσιάζει καθημερινές λανθασμένες συνήθειες που επιβάλλεται να αλλάξουν. Παράλληλα προτάσεις για νέες συνήθειες που ενισχύσουν την αποτροπή ή τη μείωση του φαινομένου.

Αν κάθε μέρα… κάνεις ..Αυτό

Σε λίγα χρόνια…θα γίνει αυτό

20240422 122405

Οι ιδέες των παιδιών για βλαβερές  συνήθειες που αποτελούν καθημερινότητα.

Αν όμως κάθε μέρα… κάνεις αυτό

Σε λίγα χρόνια…θα συμβεί αυτό.

Προτάσεις.

20240424 111346

Το μήνυμα που στέλνουν οι μαθητές μας:

“Αν όμως κάθε μέρα σκέφτεσαι εμένα σε λίγα χρόνια δε θα κινδυνεύω από την κλιματική αλλαγή ”

Ο χρόνος κυλάει, κάθε μας κίνηση μετράει. Άλλαξε συνήθειες τώρα.