Επίσκεψη στο Μουσείο- μνημείο του Ιπποκράτη και στο Α’ Αρχαίο Θέατρο.

IMG_3141 - Αντιγραφή IMG_3215 - Αντιγραφή

Οι μικροί μαθητές του νηπιαγωγείου μας με αφορμή το πρόγραμμα “Πολιτιστικές Διαδρομές” που υλοποιούμε κατά το τρέχον σχολικό έτος είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μία από τις ωραιότερες διαδρομές της πόλης μας και να γνωρίσουν σπουδαία  μέρη και μνημεία της Λάρισας. Η πρώτη μας στάση ήταν στο Μουσείο – μνημείο του σπουδαίου αρχαίου ιατρού Ιπποκράτη. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε  τον Βοτανικό κήπο και τα αγάλματα που φιλοτέχνησε ο γνωστός γλύπτης Γ. Καλακαλλάς στην είσοδο του πάρκου Αλκαζάρ. Ο επόμενος σταθμός μας ήταν μέσω της πεζογέφυρας να διασχίσουμε τον Πηνειό ποταμό, να απολαύσουμε τον Ι.Ν Αγίου Αχιλλείου και να σταματήσουμε στο Μνημείο Ίππου. Στο τέλος αφήσαμε το σημαντικότερο και μεγαλοπρεπέστατο μνημείο της πόλης μας το Α΄Αρχαίο Θέατρο που χρονολογείται τον 3ο αι. π.Χ. Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν με την υπέροχη πολιτιστική διαδρομή… Ευχαριστούμε το Σύλλογο “Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα” για την προσφορά του στο νηπιαγωγείο μας (μπλουζάκια) καθώς επίσης και την αγαπητή φίλη, συνάδελφο και μέλος του συλλόγου Βάσω Κοντογιάννη για την ξενάγηση στο Μουσείο του Ιπποκράτη.

Στο Μουσείο – μνημείο του Ιπποκράτη

IMG_3156 - Αντιγραφή IMG_3154 - ΑντιγραφήIMG_3163 - ΑντιγραφήΣτο Βοτανικό κήπο.IMG_3178Στο πάρκο Αλκαζάρ θαυμάζουμε τα αγάλματα που φιλοτέχνησε ο Λαρισαίος γλύπτης Γ.. ΚαλακαλλάςIMG_3192Ο Πηνειός ποταμός και στο βάθος ο Άγιος Αχίλλειος.IMG_3199Στο μνημείο ΊππουIMG_3207Στο μεγαλοπρεπές Α΄Αρχαίο Θέατρο της Λάρισας.IMG_3226 IMG_3215 - Αντιγραφή

Οι Αστυνομικοί της γειτονιάς.

IMG_3116Στο νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση – ομιλία στους μαθητές μας με θέμα  “Οδική παιδεία” από τους αστυνομικούς της γειτονιάς. Ομιλητές ήταν οι κ. Αναγνώστου Γεώργιος – πατέρας της μαθήτριάς μας Σοφίας – και Γερόπουλος Γεώργιος. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν κανόνες σωστής οδικής συμπεριφοράς, να πληροφορηθούν τους κινδύνους που αντιμετωπίζουμε στο δρόμο και πως πρέπει να προφυλάσσουμε τον εαυτό μας από τα αυτοκίνητα και όχι μόνο. Στο τέλος οι αστυνομικοί έκαναν ένα δωράκι στα παιδιά – τους φωτεινούς σηματοδότες-  και παίξαμε ένα παιχνίδι: “Ο  Σταμάτης και Ο Γρηγόρης”. Ευχαριστούμε  τους Αστυνομικούς της γειτονιάς για τις σημαντικές γνώσεις που μετέδωσαν στους μαθητές μας.

IMG_3119 IMG_3121 - ΑντιγραφήIMG_3124 - Αντιγραφή IMG_3127 - Αντιγραφή

σσ