![Screenshot 28](https://blogs.sch.gr/4niplavr/files/2024/06/Screenshot_28-150x150.png?x50066)
Σας παρουσιάζουμε το πρόγραμμα eTwinning που ενθουσίασε τα παιδιά τη σχολική χρονιά που μας πέρασε!!!
Μια εξαιρετική συνεργασία με δημιουργικούς και συνεπείς εκπαιδευτικούς!!!!
Σας παρουσιάζουμε το πρόγραμμα eTwinning που ενθουσίασε τα παιδιά τη σχολική χρονιά που μας πέρασε!!!
Μια εξαιρετική συνεργασία με δημιουργικούς και συνεπείς εκπαιδευτικούς!!!!
Σας παρουσιάζουμε με χαρά το 2ο μέρος από το eTwinning πρόγραμμα Up and down the Twinstairs!
Συμμετείχαμε και φέτος στο διαγωνισμό του Bravo schools 2023, με 3 συμμετοχές αυτή τη φορά. Το σχολείο μας βραβαύτηκε με έπαινο συμμετοχής και μαζί με αυτό βραβεύτηκαν και οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί! Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!!!!
Και φυσικά έφτασε η ώρα να επισκεφθούμε το Δημοτικό σχολείο! Τα νήπια ανυπομονούσαν να γνωρίσουν το νέο τους σχολείο και η κα Στέλλα Μπιθυμήτρη η διευθύντρια του σχολείου, φρόντισε να μας ξεναγήσει!
Ως τελευταίο εργαστήρι δεξιοτήτων αφήσαμε αυτό της ενότητας του Περιβάλλοντος. Ο τίτλος του είναι Κρυμένα μυστικά στα σπίτια τα παλιά και ανήκει στην υποενότητα της πολιτιστικής κληρονομιάς. Παρόλο που το σχέδιο δράσης ανήκει σε μεγαλύτερες τάξεις της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας, καταφέραμε να το φέρουμε στα μέτρα μας και σας το παρουσιάζουμε και μαζί ως κλείσιμο σας παραθέτουμε και τη διαδραστική μας παρουσίαση στο Google Earth που δημιουργήσαμε για τις παλιές κατοικίες που υπάρχουν στο Λαύριο!
https://earth.google.com/earth/d/1Hnv9InSQkzPtDikTJdrDSKrA6zATe3oI?usp=sharing
Την Τρίτη 4 Ιουνίου είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον υποπλοίαρχο του Λιμενικού Σώματος Χρήστο Αντωνιάδη με σκοπό να ενημερώσει τους μαθητές για τη συμπεριφορά στη θάλασσα και την προστασία από τους διάφορους κινδύνους .
Ο κύριος Αντωνιάδης μετέφερε στους μαθητές τις γνώσεις του για την προστασία της ανθρώπινης ζωής, τη μείωση των ατυχημάτων και πνιγμών στη θάλασσα και την καλλιέργεια θαλάσσιας κυκλοφοριακής αγωγής και γενικά ορθής συμπεριφοράς και τήρησης των κανόνων ασφαλείας κατά το μπάνιο στη θάλασσα. Επιπλέον, παρουσιάζοντας βίντεο και σχετικές εικόνες μίλησε στους μαθητές μας για τους κινδύνους που εγκυμονεί η θάλασσα, τονίζοντας ιδιαίτερα τη σημασία της πρόληψης.
Ευχαριστούμε θερμά το Λιμενικό Σώμα για την ενδιαφέρουσα και χρήσιμη παρουσίαση.
Άλλη μια σχολική χρονιά πλησιάζει στο τέλος της! Τους τίτλους τέλους συνήθως τους γράφει η καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου! Έτσι και φέτος εκπαιδευτικοί και παιδιά προετοίμασαν με ενθουσιασμό και αφοσίωση μια όμορφη παράσταση, γεμάτη χαμόγελα, χρώματα και τραγούδια. Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, τα μικρά μας αστέρια εργάστηκαν σκληρά, έμαθαν πολλά και εξελίχθηκαν σε διάφορους τομείς. Αυτή η γιορτή είναι η απόδειξη των προσπαθειών και των επιτυχιών τους. Το θέμα της γιορτής είχε σχέση με το παλιό Λαύριο , τον τρόπο ζωής των ανθρώπων τότε αλλά και τον τρόπο που διασκεδάζανε! Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη χορωδία του ΚΑΠΗ Λαυρίου με μαέστρο τον Ευτύχη Ζαρμπ που συνόδευε μελωδικά τους μικρούς πρωταγωνιστές . Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από το Δήμο Λαυρεωτικής , την Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Πίτσα Αργεντίνη, τους αντιδημάρχους Χάρη Ζαγουρή και Κώστα Λουκά , την εντεταλμένη σύμβουλο και υπεύθυνη πολιτιστικών θεμάτων Ευαγγελία Δράκου και τον τοπικό σύμβουλο Δημήτριο Ζώρζο που μας τίμησαν με την παρουσία τους. Τέλος να μην παραλείψουμε να ευχαριστήσουμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων 2ου Δημοτικού και 2ου και 4ου Νηπιαγωγείου Λαυρίου που μας πρόσφεραν το κέρασμα στο τέλος της γιορτής. Μικροί και μεγάλοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και πιστεύουμε ότι η προσπάθειά τους θα μείνει αξέχαστη στις καρδιές όλων όσων παραβρέθηκαν!
Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας που έχει να κάνει με την ενίσχυση της σχέσης του σχολείου με την οικογένεια, δόθηκε ένα ερωτηματολόγιο στους γονείς με τη μορφή google form, που στόχο είχε να αξιολογήσει την αποτελεσματικότητα των δράσεων επικοινωνίας και συνεργασίας που έχουμε υλοποιήσει.
Από τους 40 γονείς απάντησαν οι μισοί (20 συμμετέχοντες)
Η αρχική μας ερώτηση ήταν κατά πόσο συχνά συμμετείχαν οι γονείς στις μηνιαίες συναντήσεις με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, για ενημέρωση. Το μεγαλύτερο ποσοστό, σπάνια συμμετείχε σε αυτές τις συναντήσεις ενώ μόνο το 20% ερχόταν πάντα στις συναντήσεις.
Επόμενο ερώτημα : “Αν συναντηθήκατε ή συνομιλήσατε εξ αποστάσεως με τους εκπαιδευτικούς πώς αξιολογήσατε την ποιότητα της επικοινωνίας” Σε ποσοστό 85%, βρήκαν εξαιρετικη την ποιότητα επικοινωνίας.
Διοργανώθηκαν σεμινάρια μέσω της σχολικής μονάδας αλλά και σε συνεργασία με το δημοτικό σχολείο της πόλης μας τα οποία απευθύνονταν στους γονείς και κοινοποιούνταν σε αυτούς μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και αφισών στο χώρο του σχολείου. Το 80% τα βρήκαν πολύ χρήσιμα.
Η πληροφόρηση μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου βρίσκει την πλειοψηφία πολύ ικανοποιημένη ενώ μόνο 1 άτομο δηλώνει μέτρια ικανοποιημένο.
Εξαιρετική ήταν και η ποιότητα ενημέρωσης μέσω της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, ενώ 1 άτομο τη χαρακτήρισε μέτρια.
Οι γονείς δηλώνουν αρκετά ικανοποιημένοι από τη συμμετοχή τους στις σχολικές εκδηλώσεις και νιώθουν πως συνέβαλλαν στην επίλυση προβλημάτων.
Στο ερώτημα ανοιχτού τύπου, για το ποιές πτυχές της επικοινωνίας χρειάζεται να βελτιωθούν, Το μεγαλύτερο ποσοστό αναφέρει πως η επικοινωνία ήταν άριστη, αβίαστη και αποτελεσματική. Ένας γονέας ανέφερε πως χρειάζεται λίγο περισσότερη ελαστικότητα σε θέματα που προκύπτουν. Το σχολείο θα το λάβει υπόψιν για τις επόμενες χρονιές.
Το μεγαλύτερο ποσοστό μας συστήνει να συνεχίσουμε το έργο μας όπως ακολουθείται όλα αυτά τα χρόνια.
Ένας γονέας μας ζητά να δείξουμε περισσότερη κατανόηση στις εργαζόμενες μητέρες, άλλος ένας ζητά να ασχοληθούμε περισσότερο με θέματα που αφορούν τη φύση και άλλος ένας προτείνει να γίνει περισσότερη ενημέρωση και ενασχόληση με θέματα που αφορούν την ενδοσχολική βία. Όλες οι προτάσεις θα ληφθούν υπόψιν.
Με βάση τις απαντήσεις του ερωτηματολογίου, 19 στους 20 γονείς δηλώνουν πολύ ικανοποιημένοι από τη συνεργασία του σχολείου με την οικογένεια. Αυτή η συντριπτική πλειοψηφία καταδεικνύει την επιτυχία των δράσεων επικοινωνίας και συνεργασίας που έχουμε υλοποιήσει, επιβεβαιώνοντας τη δέσμευσή μας να παρέχουμε άριστη υποστήριξη στους μαθητές μας και τις οικογένειές τους. Συνεχίζουμε να εργαζόμαστε για τη βελτίωση των διαδικασιών μας, ενσωματώνοντας τις προτάσεις και τα σχόλια των γονέων για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα στο μέλλον.
Μπορεί το Πάσχα φέτος να άργησε λίγο αλλά εμείς πιστοί στα έθιμα και στις παραδόσεις το γιορτάσαμε όπως συνηθίζουμε και η ατμόσφαιρα στο σχολείο μας ήταν άκρως πασχαλινή!
Μιλήσαμε για το Θείο Δράμα ,παρακολουθήσαμε την ιστορία της Σταύρωσης και έπειτα δημιουργήσαμε το ατομικό μας βιβλιαράκι του Πάσχα.
Μας επισκέφτηκε ο Πάτερ Κωνσταντίνος από την ενορία μας και αφού συζητήσαμε μαζί του για την ιστορία της Σταύρωσης και λύσαμε κάποιες απορίες μας , μας μοίρασε κουλουράκια, χυμούς και προστατευτικό για τη λαμπάδα μας.
Κι εμείς για να τον ευχαριστήσουμε του κάναμε μεγάλη αγκαλιά , τον κεράσαμε μαρμελάδα και γλυκό που φτιάξαμε με τα χεράκια μας και τέλος αφού μεταφέραμε στην εκκλησία τα τρόφιμα που προσέφεραν οι γονείς του σχολείου προκειμένου να ενισχύσουν τα συσσίτια του Αγίου Ανδρέα ,του κάναμε δώρο μια μακέτα της εκκλησίας!
Μιλήσαμε για τα έθιμα του Πάσχα και βάψαμε αβγά με παραδοσιακό τρόπο χρησιμοποιώντας κρεμμυδόφλουδες!
Οι πασχαλινές μας δραστηριότητες ολοκληρώθηκαν με τις κατασκευές μας !
Καλό πάσχα σε όλους με υγεία από τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς του 4ου Νηπιαγωγείου Λαυρίου!